Головна 9 Домедична допомога 9 Домедична допомога постраждалим від ДТП: алгоритм перших дій

Розповідаємо про те, як надається перша допомога при ДТП та в чому її особливості. Підготували загальний алгоритм дій домедичної допомоги постраждалим при ДТП, а також пам’ятку, що робити за відсутності ознак життя. Також ділимося базовою інформацією, як проводити серцево-легеневу реанімацію постраждалого в рамках надання першої домедичної допомоги.

Алгоритм надання домедичної допомоги при ДТП

Надаючи першу домедичну допомогу постраждалим при ДТП, дотримуйтеся такої послідовності дій:

  1. Подбайте про безпеку на місці події для себе та інших учасників.
  2. Надягніть сигнальний жилет, ввімкніть аварійні мигалки.
  3. Негайно викличте бригаду екстреної медичної допомоги та дотримуйтеся вказівок диспетчера, що приймає виклик.
  4. Викличте поліцію, надаючи точну адресу та опис ситуації.
  5. Нашвидку оцініть стан постраждалого, перевірте його свідомість і дихання.
  6. Для визначення, чи дорослий у свідомості, обережно потрясіть його за плече та голосно зверніться, наприклад: «З вами все гаразд? Вам потрібна допомога?».
  7. Якщо постраждалий реагує,, за відсутності загрози для життя залиште його у попередньому положенні.

Домедична допомога постраждалим при ДТП:

  1. Зупиніть загрозливу для життя зовнішню кровотечу:
    • затисніть рану руками, накладіть турнікет або проведіть тампонаду, залежно від розташування джерела кровотечі;
    • накрийте постраждалого, щоб уникнути переохолодження.
  2. Огляньте хребет і шию:
    • у разі важких травм утримуйте голову та шию постраждалого в початковому положенні, щоб уникнути можливих пошкоджень хребта.
  3. Надайте першу допомогу при переломах:
    • обробіть відкриті переломи, наклавши пов’язки, не проводьте знерухомлення кінцівок підручними засобами, якщо немає необхідності самостійно транспортувати постраждалого до лікувального закладу: дочекайтеся медиків, які це зроблять кваліфіковано;
    • заборонено вправляти переломи або вивихи самостійно, а також виймати сторонні предмети з рани;
    • заборонено самостійно давати постраждалим будь-які ліки.
  4. Забезпечте постраждалому комфорт і спокій, надайте психологічну підтримку.
  5. Контролюйте прохідність дихальних шляхів постраждалого. При зупинці дихання розпочніть реанімаційні заходи, повідомивши про це диспетчера за телефоном 112/103.

Запам’ятайте, що правильне надання першої домедичної допомоги при ДТП є ключовим етапом перед прибуттям кваліфікованих медичних працівників.

Що робити, якщо постраждалий без ознак життя

У ситуації, коли постраждалий не виявляє ознак життя, в рамках першої домедичної допомоги при ДТП слід негайно:

  1. Викликати бригаду екстреної медичної допомоги та дотримуватися вказівок диспетчера, що приймає виклик.
  2. Якщо постраждалий лежить на животі, перевернути його на спину та відновити прохідність дихальних шляхів. При цьому слід максимально обмежити рухи в шийному відділі хребта.
  3. Відновити прохідність дихальних шляхів, визначити наявність дихання за допомогою прийому «чути, бачити, відчувати». Наявність дихання визначати протягом 10 секунд. Якщо виникли сумніви, чи є дихання або якщо воно ненормальне, вважати, що дихання відсутнє.
  4. Якщо постраждалий дихає нормально, за відсутності свідомості забезпечити прохідність дихальних шляхів методом висування нижньої щелепи, до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
  5. Якщо дихання відсутнє, потрібно здійснити виклик екстреної медичної допомоги, повідомити про постраждалого із відсутністю дихання та дотримуватися вказівок диспетчера, що приймає виклик.
  6. Якщо є інші випадкові свідки, слід наказати їм викликати бригаду екстреної медичної допомоги та негайно перейти до проведення серцево-легеневої реанімації.

Медичний  турнікет

Проведення серцево-легеневої реанімації під час надання домедичної допомоги при ДТП

За наявності гучного зв’язку на телефоні, слід викликати бригаду екстреної медичної допомоги та одночасно проводити реанімацію:

  1. Розпочніть натискання глибиною 5-6 см на середину грудної клітки з частотою 100-120 рухів за хвилину.
  2. Якщо маєте відповідні навички, після 30 натискань на грудну клітку слід виконати 2 штучні вдихи з використанням маски-клапану, дихальної маски тощо. Виконання двох таких вдихів має тривати не більше 5 секунд. Після двох вдихів продовжити натискання на грудну клітку. Не слід переривати натискання на грудну клітку постраждалому більше ніж на 10 секунд.
  3. Якщо неможливо виконати штучне дихання через відсутність захисних засобів, або якщо ви не вмієте цього робити, можна не виконувати штучне дихання, а проводити тільки натискання на грудну клітку.
  4. Особу, котра проводить натискання на грудну клітку, потрібно замінювати кожні 2 хвилини. Якщо особа, яка проводить натискання на грудну клітку, відчуває виснаження, заміну необхідно виконати раніше ніж через 2 хвилини.
  5. Продовжуйте реанімацію до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.
  6. Припинити проведення серцево-легеневої реанімації до прибуття медиків дозволяється за наступних умов:
    • при появі у постраждалого явних ознак життя: відновлення самостійного нормального дихання, координованої рухової активності, відкривання очей;
    • виникненні загрози життю рятівника та/або постраждалого;
    • за неможливості проведення серцево-легеневої реанімації внаслідок значного фізичного виснаження.

Перша допомога при ДТП може також передбачати використання автоматичного зовнішнього дефібрилятора (АЗД), адже існує ймовірність зупинки серця. Зупинка серця при травмі може бути спричинена різними факторами, у тому числі фібриляцією. Саме для цього використовують АЗД.

АЗД — це спеціальний медичний прилад, який за необхідності перезапускає серце, дає йому можливість поновити нормальну роботу. АЗД встановлюють у громадських місцях: на станціях метрополітену, у супермаркетах, торгових центрах тощо.

За наявності на місці події автоматичного зовнішнього дефібрилятора, слід негайно:

  1. Увімкнути пристрій і чітко дотримуватися голосових вказівок.
  2. Якщо рятувальників декілька, вмикання автоматичного зовнішнього дефібрилятора та приклеювання електродів до грудної клітки постраждалого слід робити одночасно з проведенням натискань на грудну клітку.
  3. За необхідності проведення дефібриляції (про що буде голосове повідомлення дефібрилятора — блиматиме червона кнопка), прослідкувати, щоб ніхто не торкався постраждалого.
  4. Після проведення дефібриляції слід негайно розпочати натискання на грудну клітку.
  5. При появі явних ознак життя до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, електроди від автоматичного зовнішнього дефібрилятора потрібно залишити на грудній клітці постраждалого.

Надання домедичної допомоги при дтп з використанням турнікета на нижні кінцівки

Як правильно витягти постраждалого внаслідок ДТП з автомобіля

Домедична допомога при ДТП інколи також передбачає й витягнення постраждалої людини із автомобіля. Це відповідальний процес, який вимагає базових знань у галузі медицини та наявності відповідних навичок. Неправильно проведене витягнення або евакуація постраждалого може спричинити ускладнення його стану, а в деяких випадках — інвалідизацію та навіть смерть.

Водночас, витягувати постраждалого з автомобіля слід якомога швидше, особливо за наявності пожежі, загрозливої кровотечі або відсутності дихання.

На етапі першої допомоги швидко та правильно витягувати постраждалих зобов’язані вміти поліцейські (екіпажі патрульної поліції) та рятувальники ДСНС. Також, цими знаннями та навичками володіють медики бригад екстреної медичної допомоги.

Але можуть виникати ситуації, коли неможливо чекати приїзду фахівців, і вам доведеться робити все самостійно, інакше постраждалий може загинути. Найкраще пройти спеціалізовані курси надання допомоги при ДТП. Тоді ви зможете:

  • ефективно допомогти службовим особам при евакуації постраждалих;
  • провести евакуацію самостійно або за допомогою оточуючих, взявши їх у помічники.

Загальні рекомендації при потребі евакуації постраждалих з автомобіля при ДТП:

  1. Переконайтеся у безпеці місця події.
  2. Обережно відкрийте двері машини, розташовані з протилежного боку від постраждалого.
  3. Витягніть постраждалого, слідкуючи за станом шиї та хребта для уникнення можливих ушкоджень.
  4. Надайте першу домедичну допомогу за вищевикладеним у статті алгоритмом.

Часті питання: відповідає SICH

Що має бути в автомобільній аптечці?

В Україні наповнення медичної автомобільної аптечки регламентує Державний стандарт ДСТУ 3961-2000 відповідно до наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України від 11.06.2013 р. № 622.

В аптечці обов’язково мають бути наступні речі:

  • засоби персонального захисту (наприклад, рукавички, захисні маски та окуляри);
  • засоби для зупинки кровотечі та надання допомоги при опіках (турнікети, кровоспинні та звичайні марлеві бинти, бандажі);
  • засоби для проведення штучного дихання (маски-клапани, дихальні маски тощо).

Чи можуть цивільні особи доукомплектувати дорожню аптечку турнікетом SICH-Tourniquet?

Так, звісно що можуть, більш того — зобов’язані ефективно його використовувати. Оскільки турнікет SICH-Tourniquet — це засіб для зупинки кровотечі, який має бути в аптечці першої допомоги, кожна людина зобов’язана вміти ним користуватися. Цей турнікет сертифікований, виготовлений з міцної дюралюмінієвої фурнітури, що витримує екстремальні фізичні навантаження, має м’яке покриття. Він спеціально розроблений для зупинки зовнішньої кровотечі верхніх і нижніх кінцівок.

Хто може надавати першу домедичну допомогу при ДТП?

Першу домедичну допомогу при ДТП може надавати будь-яка людина, котра опинилася на місці події та має відповідні навички.

Чи існує відповідальність за ненадання допомоги постраждалому при ДТП?

Кримінальна відповідальність у вигляді штрафу, обмеження волі або позбавлення волі передбачається за випадки, пов’язані із залишенням постраждалого у небезпеці або за ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані згідно зі статтями 135, 136 Кримінального кодексу України.

Джерело зображень: Shutterstock