Головна 9 Домедична допомога 9 Як накладати турнікет

Техніка накладання механічних засобів зупинки загрозливої для життя кровотечі (далі — джгутів або турнікетів) відрізняється залежно від типу джгута-турнікета. Але існують загальні правила накладання турнікета, які ми зібрали в цій статті.

Загальні правила накладання джгута-турнікета

Правильне використання джгута-турнікета за наявності загрозливих для життя кровотеч є важливим аспектом надання невідкладної допомоги. Підготували загальну інформацію, як накладати турнікет:

 1. Джгут-турнікет накладають тільки на кінцівки.
 2. Джгут-турнікет накладають тільки в разі загрозливої (критичної, масивної) кровотечі. Ознаками загрозливої кровотечі є:
  • пульсуюче або невпинне витікання крові з рани;
  • під постраждалим натекла калюжа крові завбільшки з долоню;
  • одяг постраждалого просякнутий кров’ю, або на одязі збільшується пляма крові, або пов’язки на рані неефективні та поступово просочуються кров’ю;
  • травматична ампутація руки або ноги.
 3. Джгут-турнікет накладають обмірковано й усвідомлено, на відстані 5-8 см вище рани на голу шкіру (не на одяг), якщо є можливість ідентифікувати джерело кровотечі та знайти правильне місце для накладання турнікета.
 4. Якщо немає можливості ідентифікувати джерело кровотечі, джгут-турнікет накладають швидко, щільно, поверх одягу та максимально високо на кінцівку (тільки не на суглоб).
 5. Щойно з’являється можливість ідентифікувати джерело кровотечі та знайти правильне місце для накладання джгута-турнікета, слід перемістити вже накладений джгут-турнікет або накласти новий джгут-турнікет на відстані 5-8 см вище рани на голу шкіру (не на одяг), а перший попустити, але залишити на кінцівці. Якщо кровотеча не зупиняється новим джгутом-турнікетом, можна використати перший, наклавши його поруч (впритул) з другим.
 6. Необхідно зафіксувати час накладання джгута, щоб допомогти медикам працювати з ним надалі.

Важливо: джгут-турнікет не накладають на суглоби.

Читайте також: Перша допомога при кровотечах: види кровотечі, алгоритм дій

Чіткі та правильні дії особи, що накладає турнікет, дотримання загальних правил накладання джгута можуть значно зменшити ризик втрати крові у постраждалого та сприяти швидкому й ефективному контролю ситуації.

Кровоспинний джгут

Ознаки правильного накладання джгута

За умови, що турнікет накладено на кінцівку над раною з ознаками загрозливої кровотечі, є 2 головні ознаки правильного накладання джгута:

 1. Відсутність кровотечі з рани.
 2. Відсутність пульсу на кінцівці нижче рани (так званого «дистального пульсу»).

На який час накладається джгут-турнікет

Відповідно до рекомендацій навчального курсу ASM від NAEMT, який на сьогодні є базовим для навчання всіх військових, якщо турнікет накладений «максимально високо та щільно» («швидкий турнікет»), його, за можливості, якнайшвидше переміщують — розташовують на 5-8 см над раною, але не на суглоб («усвідомлений турнікет»). Повністю замінюють (проводять «конверсію») та/або повністю знімають турнікети вже на подальших етапах надання допомоги військові медики або лікарі.

Читайте також: Як стати бойовим медиком в Україні

Всі рекомендації щодо часу (терміну) накладання призначені для кваліфікованих медиків. Зараз рекомендовано намагатися замінювати турнікет іншими пристроями або засобами зупинки кровотечі (проводити конверсію) протягом 2 годин після накладання турнікету. Якщо з якихось причин турнікет залишався на кінцівці понад 2 години, рекомендують його знімати в лікувальному закладі. Наявність ускладнень після накладання джгута/турнікета при кровотечі може залежати від:

 • якості накладання;
 • температури навколишнього середовища;
 • стану здоров’я постраждалого;
 • характеру та важкості травми тощо.

Техніка накладання турнікета на верхні та нижні кінцівки

Подаємо покроковий алгоритм накладання кровоспинного джгута-турнікета на верхні та нижні кінцівки.

Як правильно накласти турнікет на руку

Загальні правила накладання джгута при кровотечі на верхніх кінцівках:

 1. Подбайте про безпечне місце для виконання процедури.
 2. Оцініть вид кровотечі та визначте необхідність застосування турнікета.
 3. Розпакуйте турнікет.
 4. Протягніть травмовану кінцівку крізь петлю, утворену ременем турнікета.
 5. Розмістіть турнікет не менше, ніж на 5-8 см вище рани.
 6. Максимально сильно натягніть ремінь турнікета, не залишаючи зазорів.
 7. Закрутіть вороток для затягування стропи турнікета до моменту зупинки кровотечі.
 8. Зафіксуйте турнікет фіксаторами або іншими доступними засобами, закріпіть турнікет.
 9. Зафіксуйте час накладання турнікета для подальшого повідомлення медичному персоналу.
 10. Спостерігайте за зупинкою кровотечі, перевірте пульс на кінцівці нижче рани (якщо ви вмієте це робити) та переконайтеся, що турнікет належним чином зафіксований.

Важливо: після накладання джгута-турнікета негайно зверніться за медичною допомогою, оскільки це є тимчасовим методом зупинки кровотечі, і його треба якнайшвидше зняти/замінити та продовжити лікування під наглядом медичних фахівців.

Накладання джгута на руку

Алгоритм накладання джгута-турнікета на ногу

Загальні правила накладання джгута при кровотечі на нижніх кінцівках:

 1. Виберіть безпечне місце для проведення процедури.
 2. Оцініть необхідність застосування джгута та визначте місце кровотечі.
 3. Вийміть джгут-турнікет із упаковки.
 4. За можливості, підтягніть поранену ногу та розташуйте турнікет вище місця кровотечі, зберігаючи відстань 5-8 см.
 5. Якщо ногою рухати неможливо, послабте петлю турнікета.
 6. Обережно обмотайте турнікет навколо ноги, протягніть вільний кінець турнікета через пряжку (через 1 чи 2 отвори пряжки залежно від типу турнікета).
 7. Розмістіть турнікет не менше, ніж на 5-8 см вище рани.
 8. Максимально сильно натягніть ремінь турнікета, не залишаючи зазорів.
 9. Закрутіть вороток для затягування стропи турнікета до моменту зупинки кровотечі.
 10. Використовуючи фіксатори або інші доступні засоби, закріпіть турнікет.
 11. Зафіксуйте час накладання турнікета для подальшого повідомлення медичному персоналу.
 12. Спостерігайте за зупинкою кровотечі, перевірте пульс на кінцівці нижче рани (якщо ви вмієте це робити) та переконайтеся, що турнікет належним чином зафіксований.
 13. Негайно зверніться за медичною допомогою.

Турнікет розроблений для використання однією рукою. Всі вищезазначені алгоритми накладання кровоспинного джгута можна використовувати при роботі однією рукою.

Накладання джгута на ногу

Як правильно скласти турнікет

Зазвичай турнікет уже складений в упаковці виробника та готовий для використання однією рукою. Якщо з якихось причин вам треба розкласти та знову скласти турнікет, рекомендуємо дотримуватися інструкції виробника продукції — залежно від типу турнікета, можуть бути відмінності в складанні.

Часті питання: відповідає SICH

Які особливості джгута з закруткою?

Джгут із закруткою дозволяє регулювати тиск навколо кінцівки, наприклад, затягуючи його через деякий час, якщо кровотеча поновилася. Джгут без закрутки для цього непридатний, тому при поновленні кровотечі потрібен додатковий джгут.

Окрім того, джгут із закруткою досить легко можна накладати собі навіть однією рукою. Джгут без закрутки накласти собі однією рукою значно складніше.

В яких випадках заборонено накладати турнікет?

Не треба накладати турнікет за відсутності ознак загрозливої для життя кровотечі. При пораненні тулубу, шиї, голови або якщо рана кінцівки розташована дуже високо, біля самого суглобу, турнікет також не накладають. Він не буде ефективним і не допоможе зупинити кровотечу.

Як можна зафіксувати час накладання джгута?

Для фіксації часу накладання джгута виробниками турнікетів передбачена наявність спеціальної смужки на ремені або біля фіксаторів турнікета (залежно від типу турнікета). Часто на цій смужці є слово «TIME» (з англ. «час»), де, за наявності ручки або маркера, можна записати час накладання. Наприклад, на турнікетах SICH-Tourniquet місце для запису часу накладання розташоване на самому ремені, причому записувати час можна будь-яким твердим предметом: нігтем, патроном, булавкою тощо. Також можна попросити свідків або осіб, що перебувають поруч, зафіксувати точний час накладання турнікета для подальшого повідомлення медичному персоналу.

Хто приймає рішення про остаточне зняття турнікета?

Турнікет знімають/міняють медики, зокрема лікарі чи інші медичні фахівці. Тільки кваліфікований медик може об’єктивно оцінити стан постраждалого та визначити необхідність продовження чи припинення використання турнікета.