У цій статті розповідаємо, як стати бойовим медиком та які функції він виконує в своєму військовому підрозділі. Ви дізнаєтеся, де навчають на бойового медика в Україні, яка тривалість навчання та чи обов’язково мати медичну освіту для отримання цієї професії.
Хто такий бойовий медик
Бойовий медик — це військовослужбовець, який є першим медичним працівником, що надає медичну допомогу пораненим і постраждалим на догоспітальному етапі в умовах бойових дій. Основна мета його діяльності — надання медичної допомоги в бойових умовах.
Але щоб стати бойовим медиком, треба не тільки розбиратися в медицині, але бути професіоналом у військовій справі. Бойовий медик насамперед є військовослужбовцем свого підрозділу. В Силах оборони України бойовий медик — це посада сержантського складу, тобто він є молодшим командиром і повинен вміти:
- командувати принаймні піхотним відділенням;
- знати та вміти застосовувати штатну зброю та інші засоби свого підрозділу.
З 2023 року в Україні існує професія «бойовий медик» і ухвалено відповідний професійний стандарт. Тож розповідаємо як стати бойовим медиком більш детально.
Що робить бойовий медик
Згідно професійного стандарту, основні функції бойового медика в підрозділі (окрім суто військових обов’язків згідно Статутів) є наступними:
- організація та проведення занять з тактичної медицини для військовослужбовців свого підрозділу;
- проведення огляду військовослужбовців, за необхідності, їх направлення на наступний рівень надання медичної допомоги;
- надання медичної допомоги в бойових умовах під вогнем, в укритті та у складі евакуаційної групи;
- допомога при життєво загрозливих станах, пов’язаних з порушенням функцій серцево-судинної, дихальної системи, кровообігу та інших невідкладних станах.
Якщо ви шукаєте інформацію, як стати бойовим медиком, насамперед ознайомтеся з навичками, якими він має володіти, щоб якісно виконувати свою роботу.
Бойовий медик повинен вміти користуватися всіма медичними засобами, які необхідні для надання першої допомоги на полі бою у відповідності до алгоритму MARCH PAWS, зокрема:
- накладати турнікети;
- проводити тампонаду;
- накладати пов’язки;
- контролювати прохідність дихальних шляхів за допомогою носо-, рото- і надглоткових повітроводів;
- користуватися торакальними наліпками та декомпресійними голками;
- вміти вводити ліки, також внутрішньовенно та внутрішньокістково;
- накладати шини;
- користуватися ношами та багато іншого.
При наданні першої допомоги при кровотечах украй важливо користуватися якісними кровоспинними засобами — турнікетами, бандажами. До таких засобів належить, наприклад, продукція бренду SICH. Ці турнікети та бандажі сертифіковані, виготовлені з урахуванням усіх сучасних вимог і стандартів тактичної медицини — під час виробництва застосовується спеціальна запатентована технологія.
Важливо: бойовий медик зобов’язаний контролювати наповнення аптечок військовослужбовців свого підрозділу, вчасно поповнювати їх склад.
Читайте також: Склад військової аптечки, що рятує життя
Де навчаються на бойових медиків
Офіційно підготовку бойових медиків проводять тільки у відповідних спеціалізованих навчальних центрах, наприклад у Школі тактичної медицини ЗСУ або інших центрах підготовки НГУ, СБУ, ДШВ. Інформацію про це військовослужбовці можуть отримати у командира свого підрозділу.
Як стати бойовим медиком без медичної освіти
Щоб стати бойовим медиком, слід насамперед пройти вишкіл для військовослужбовців.
Розповідаємо, як стати бойовим медиком без медичної освіти, якщо ви вже військовослужбовець. Насамперед вам треба отримати направлення та пройти навчання у спеціалізованому навчальному центрі (наприклад, у Школі тактичної медицини ЗСУ). Окрім мінімального військового вишколу, ви отримаєте ті навички й знання, які знадобляться вам для виконання завдань.
Окрім того, існують спеціалізовані курси, також приватні, після проходження яких військовослужбовці, при дотриманні певних вимог, можуть отримати посаду бойового медика.
Зазначимо, що після навчання на курсі тривалістю 4-5 днів бойовим медиком ви не станете. Такі короткотермінові курси будуть корисними для підвищення кваліфікації вже діючих бойових медиків.
Додатково, в Україні триває відновлення мережі спеціалізованих кваліфікаційних центрів, де після проходження спеціалізованих курсів або самопідготовки можна буде підтвердити кваліфікацію згідно професійного стандарту «бойовий медик». Після підтвердження кваліфікації ви отримаєте свідоцтво державного зразка, яке дозволяє служити бойовим медиком.
Важливо: хоча зараз професія бойового медика використовується виключно для служби у військових підрозділах, готуються зміни до законодавства України, відповідно до яких бойових медиків планують прирівняти до екстрених медичних техніків, що мають право працювати в службі екстреної медичної допомоги.
Читайте також: Алгоритм MARCH: все, що потрібно знати
Часті питання: відповідає SICH
Хто може стати бойовим медиком?
Бойовим медиком може стати будь-яка особа, яка:
- досягла віку 18 років;
- має повну середню освіту;
- не має обмежень за станом здоров’я;
- пройшла відповідне навчання та військовий вишкіл.
Яка тривалість навчання на бойового медика в Україні?
У спеціалізованих тренінгових центрах підготовка бойового медика триває приблизно місяць (під час воєнного стану).
Як стати бойовим медиком в Україні після навчання за кордоном?
Для того, щоб служити бойовим медиком в Україні після навчання в армійських навчальних центрах за межами держави, вам необхідно підтвердити закордонний диплом бойового медика. Також можна буде підтвердити кваліфікацію згідно професійного стандарту в атестованому кваліфікаційному центрі, або пройти повний вишкіл в Україні.
Джерело зображень: Shutterstock