Головна 9 Домедична допомога 9 Ізраїльський бандаж: що це таке і як його використовувати

Підготували статтю, в якій ділимося інформацією про універсальний кровоспинний засіб при травматичних ушкодженнях — ізраїльський бандаж. Ви дізнаєтеся про те, що ізраїльський бандаж використовують для зупинки кровотечі та інколи навіть як основний чи допоміжний джгут. Розповідаємо, як повинен виглядати якісний бандаж та як його правильно накладати на рану. Також у статті ви знайдете перелік випадків, при яких застосування цього засобу заборонене.

Що таке ізраїльський бандаж

Пов’язка для невідкладної допомоги (Emergency Bandage) або ізраїльський бандаж — це перев’язувальний засіб, спеціально розроблений для зупинки кровотеч при травматичних ушкодженнях.

Бандаж був розроблений Бернардом Бен-Натаном, бойовим медиком Армії оборони Ізраїлю в кінці 1990-х років. Бен-Натан з трьома колегами заснував компанію First Care Products. Цей крихітний єрусалимський стартап з чотирьох осіб став розробником першої з 1940-х років серйозної модифікації польових перев’язувальних матеріалів.

Починаючи з 2002 року активно використовується в армії США, зараз це — один з найпоширеніших у світі засобів зупинки кровотеч у тактичній та екстреній медицині.

Ізраїльський бандаж складається з еластичного бинта, до якого вшита неадгезивна (тобто така, що не прилипає) подушечка для бинта. Пов’язка має вбудовану тиснучу дужку (або аплікатор тиску), яка дозволяє створити тиск на рану. Крім того, цей аплікатор також полегшує накладання бинта на складних пораненнях, таких як пах і голова, які потребують обгортання в різних напрямках.

Застібка (фіксуючий елемент) на кінці бинта забезпечує його акуратну фіксацію та запобігає сповзанню.

Ізраїльський бандаж використовують для зупинки кровотеч при травматичних ушкодженнях.

Ізраїльський бандаж: як він працює

Ізраїльський бандаж — це інноваційний засіб для зупинки кровотеч при травматичних ушкодженнях.

Простий у виконанні, легкий і швидкий пристрій дає змогу використовувати ізраїльський бандаж для само- та взаємодопомоги немедичному персоналу військових підрозділів і цивільним особам. Його ефективність надає бандажу перевагу перед іншими бинтами при застосуванні медиками для зупинки зовнішніх кровотеч.

Кровоспинна дія відбувається за рахунок використання аплікатора для створення тиску, через неприлипаючу подушечку, безпосередньо на рану. При цьому, рух самого бинта в процесі перев’язки змінюється на протилежний. Додатково, тиск можна контролювати за допомогою еластичного бинта, змінюючи натяг еластичної складової. Це важливо і в разі потреби в збільшенні тиску на рану, і навпаки, коли треба зменшити тиск, щоб не перекрити кровопостачання тканин дистальніше (нижче) рани.

Бинт бандажа прошитий ниткою для запобігання передчасного розгортання. До того ж, на бинт нанесена рентгенконтрастна смужка для полегшення інструментальної діагностики ушкоджень.

Крім того, інтегрований механізм кріплення (фіксації) дозволяє швидко, зручно та надійно зафіксувати бинт на постраждалій частині тіла. Прикладом якісного бандажа є SICH-Bandage, виготовлений з дотриманням усіх вимог: є фіксуюча скоба, можливість відкривання Stop-N-Go, неприлипаюча подушечка та аплікатор тиску.

Ізраїльський бандаж — це інноваційний засіб для зупинки кровотеч

Таким чином, принцип дії базується на комбінації контролю компресії та фіксації, що дозволяє ефективно контролювати кровотечі.

Наприклад, ізраїльський бандаж використовують:

 • при накладанні компресійних пов’язок для контролю кровотеч з ран кінцівок, «вузлових» кровотечах, як самостійно, так і після попереднього тампонування рани;
 • при накладанні фіксуючих пов’язок на рани голови, грудної клітки, живота, спини;
 • для іммобілізації кінцівок при закритих травмах кісток (переломи, вивихи, забої), під час транспортування постраждалих тощо — в якості еластичного бинта.

Іноді ізраїльський бандаж можна накладати як джгут для зупинки масивної кровотечі або використовувати як допоміжний джгут при накладеному турнікеті або в разі його відсутності.

Читайте також: Джгут і турнікет: що це таке, у чому різниця

Як накладати ізраїльський бандаж: покрокова інструкція

При накладанні ізраїльського бандажа на кінцівку дотримуйтеся такої інструкції:

 1. Вийміть бандаж з упаковки.
 2. Розмістіть подушку бандажа безпосередньо над раною, застосовуючи тиск.
 3. Обгорніть еластичний бинт навколо кінцівки, застосовуючи тиск.
 4. Протягніть бинт крізь тиснучу дужку (аплікатор тиску).
 5. Почніть обгортати кінцівку в протилежному напрямку поверх тиснучої дужки.
 6. Повністю обгорніть бинт навколо кінцівки, за необхідності збільшуючи або зменшуючи натяг еластичного бинта для контролю тиску на рану.
 7. Закріпіть гачок застібки за один з обертів бинта.
 8. Оцініть кровообіг нижче рани — перевірте пульс, за необхідності, послабте бандаж.

Крім того, при наданні допомоги в бойових умовах слід задокументувати надану допомогу в картці пораненого та повідомити медичний персонал.

 

Читайте також: Домедична допомога: що це, для чого потрібна

Ізраїльський бандаж можна накладати в якості еластичного бинта

В яких випадках не використовують ізраїльський бандаж

Ізраїльський бандаж — це універсальний засіб для зупинки кровотеч при травматичних ушкодженнях. Але є випадки, коли його застосування може бути недоречним, наприклад, використання в якості звичайного еластичного бинта.

Або може мати місце неправильне його використання: замість фіксуючої пов’язки (наприклад, на живіт) накладають тиснучу, з використанням аплікатора тиску, і навпаки, не використовують тиск там, де це необхідно (кровотеча з ран кінцівок), або створюють дуже сильний тиск, коли бандаж перетворюється на джгут, зупиняючи кровообіг у кінцівці нижче поранення.

Такі дії можуть спричинити погіршення стану постраждалого, а при неефективній зупинці кровотечі — до розвитку шоку чи навіть смерті постраждалого.

Часті питання: відповідає SICH

Які найчастіші помилки при накладанні ізраїльського бандажа

Найчастіші помилки при накладанні ізраїльського бандажа:

 • накладають на одяг, а не безпосередньо на рану;
 • не обгортають бинт у зворотному напрямку після протягування бинта крізь аплікатор тиску.
 • не протягують бинт крізь аплікатор тиску, продовжують бинтування поверх нього або повз нього.
 • Занадто туге бинтування, що викликає ефект джгута — перекривається кровообіг у кінцівці нижче рани.

Чи є альтернатива ізраїльському бандажу

Серед усіх перев’язувальних засобів ізраїльський бандаж — один з найпростіших і найефективніших. Альтернативні варіанти: звичайні марлеві бинти, еластичні бинти, гемостатичні бинти, чиста тканина.

Чи використовують ізраїльський бандаж у цивільному житті

Так, ізраїльський бандаж використовують у цивільній екстреній медицині, медицині катастроф — всюди, де є травма та кровотеча.

Які ознаки неякісного ізраїльського бандажа

Зараз на ринку багато підробок оригінального ізраїльського бандажа. Звертайте увагу на інформацію на упаковці та якість еластичного бинта, наявність та якість аплікатора тиску, рентгенконтрастної смужки. Бинт бандажа має бути прошитий ниткою для запобігання передчасного розгортання. Подушечка бандажа не має прилипати до вологої поверхні.