Головна 9 Домедична допомога 9 Перша допомога при епілепсії: алгоритм надання

Епілепсія — таємнича хвороба для більшості людей. Однак це таке ж захворювання, як і будь-яке інше — скажімо, гіпертонія чи артрит. Підготували матеріал, в якому розповідаємо як надається перша допомога при епілепсії, які дії можна та не можна виконувати щодо постраждалого. Також ви дізнаєтеся про ознаки та симптоми, що свідчать про наявність саме епілептичного нападу.

Що таке епілепсія

Епілепсія — це хронічне захворювання мозку, при якому порушена робота нервових клітин, внаслідок чого у людини трапляються напади. Епілептичний напад — це тимчасове порушення функцій мозку, спричинене аномальною електричною активністю групи нервових клітин. Він може проявлятися у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілі, але не обов’язково. 

Напади спричиняються надлишком електричних імпульсів у групах клітин різних ділянок мозку. Порушення електричних ритмів мозку можуть призводити до різноманітних проявів:

  • зміни поведінки та свідомості;
  • патологічних рухів (судом); 
  • патологічних відчуттів (наприклад, зорових галюцинацій, відчуття неіснуючих запахів тощо). 

Ці зміни можуть проявлятися як окремо, так і одночасно. Але у більшості випадків наявні судоми — хаотична, мимовільна, некоординована м’язова діяльність, що зазвичай відбувається на фоні повної втрати свідомості. Іноді людина може втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура. 

Епілепсія трапляється досить часто: вона є четвертим за поширеністю неврологічним захворюванням у світі. Від цього захворювання страждають більше ніж 65 мільйонів людей. В Європі налічується близько 6 мільйонів епілептиків, у США майже 5 млн. 

На епілепсію може хворіти будь-хто, незалежно від статі, раси, віку, але частіше трапляється у маленьких дітей і людей похилого віку. 

Нові випадки епілепсії найчастіше трапляються у дітей, особливо в перший рік життя. Однак після 55 років, оскільки у людей з віком можуть розвиватися інсульти, пухлини головного мозку або хвороба Альцгеймера, ці недуги здатні спричиняти епілептичні напади.

Хворі на епілепсією, як правило, частіше за інших отримують переломи та забої, а також страждають на тривожні розлади та депресію.

За причинами виникнення розрізняють: 

  1. Первинну епілепсію (приблизно 60% від усіх випадків).
  2. Вторинну епілепсію (приблизно 40%).

Якщо причину появи епілепсії точно встановити неможливо, її відносять до первинної. За припущеннями, вторинну форму можуть спричиняти:

  • пошкодження мозку дитини в передпологовий і післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню); 
  • деякі генетичні захворювання, що спричиняють вроджені відхилення від норми, вади розвитку головного мозку;
  • важка травма голови;
  • інсульт, у результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
  • інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт тощо);
  • пухлини тощо.

Читайте також: Що має бути в домашній аптечці: враховуємо всі реалії сьогодення

Симптоми та ознаки епілептичного нападу

Прояви або симптоми епілептичного нападу можуть бути різними:

  • судоми (скорочення та розслаблення м’язів тіла);
  • сплутаність свідомості;
  • бездумний погляд;
  • зміни у відчуттях (слуху, зору, смаку), біль;
  • відчуття страху, тривоги або навіть ейфорії;
  • зміни частоти серцевих скорочень і дихання;

Ознаки епілептичного нападу також включають скутість у всьому тілі, повторювані або автоматичні рухи тощо.

Як надається невідкладна допомога при епілепсії

Судомні напади 

Розрізняють фокальні та генералізовані напади. Їх розвиток і прояви залежать від того, звідки вони починаються у мозку, який стан свідомості під час нападу та чи є або відсутні м’язові рухи. 

Судомний напад (епілептичний чи ні) часто виникає раптово та супроводжується знепритомненням постраждалого. Виділяють 2 стадії судомного нападу.

Стадія І

Наявна м’язова діяльність. Постраждалий втрачає свідомість, виникає напруження всього тіла, неконтрольовані рухи кінцівками, головою, може піти піна з рота. 

Піна — це слина, що збовтується у ротовій порожнині під час нападу. Вона може бути білою або рожевою (при потраплянні до неї крапель крові, якщо постраждалий під час нападу прикусить язик чи щоку). Наявність піни на цій стадії нападу не означає того, що постраждалий вмирає. 

Є ризик додаткових травм (голови, кінцівок), а також травм унаслідок неправильного надання допомоги (травми губ, щік, зубів, язика). Загрози для перекриття дихальних шляхів немає або вона мінімальна.

Стадія ІІ

Виникає «післяепілептичний сон» — після нападу постраждалий «засинає», після чого може не пам’ятати обставин нападу або навіть сам факт нападу. На цій стадії є ризик перекриття дихальних шляхів, спричиненого западанням кореня язика чи потраплянням у дихальні шляхи слини, сторонніх тіл, блювотиння, і смерті постраждалого від нестачі кисню.

Саме від стадії судомного нападу залежить алгоритм надання домедичної допомоги під час приступу епілепсії.

Важливо: судомний напад не завжди епілепсія. 

Один-єдиний напад ще не свідчить про епілепсію, адже 5-10% людей мали протягом життя 1 напад. І навпаки, епілепсія не завжди супроводжується саме судомними нападами. Багато захворювань і патологічних станів можуть супроводжуватися судомами, наприклад:

  • отруєння;
  • алкогольна та наркотична абстиненція;
  • гарячка (особливо у дітей);
  • серцевий напад;
  • великі фізичні навантаження;
  • цукровий діабет та інші ендокринні порушення;
  • зневоднення тощо.

Причиною виникнення судомних нападів при таких станах є зменшення кисню в клітинах мозку (гіпоксия). Все вищезгадане може супроводжуватися судомним нападом, але після лікування основного захворювання судомні напади більше не повторюються. 

Епілепсія — це стан, що вимагає індивідуалізованого підходу до лікування та підтримки. Люди, що стикаються з епілепсією, повинні отримати як медичну, так і соціальну підтримку для забезпечення якісного життя та контролю захворювання. Лікують епілепсію психіатри та неврологи. Хворі на епілепсію здатні до повноцінного життя багато в чому, завдяки прогресу медицини. Вони можуть працювати, водити авто.

Домедична допомога при епілепсії

Невідкладна допомога при епілепсії, а точніше при судомному нападі, відрізняється залежно від стадії нападу.

Епілептичний напад: симптоми

Допомога при епілепсії на І стадії судомного нападу

Вам необхідно:

  1. Обережно покласти постраждалого на землю/підлогу.
  2. Прибрати небезпечні предмети навколо.
  3. Підтримувати голову та шию постраждалого (для попередження їхнього травмування), записати час початку нападу.

Невідкладна допомога при епілепсії на ІІ стадії судомного нападу

Потрібно виконати наступні дії:

  1. Оцінити прохідність дихальних шляхів.
  2. Обережно оглянути ротову порожнину.
  3. Перевірити наявність дихання.
  4. Викликати бригаду екстреної медичної допомоги.
  5. Якщо постраждалий дихає, його потрібно перевести в стабільне бокове положення та провести короткий первинний огляд для виключення інших травм. 
  6. Якщо постраждалий не дихає, необхідно розпочати серцево-легеневу реанімацію.

Читайте також: Домедична допомога: що це, для чого потрібна

Медичний турнікет при кровотечах внаслідок травмування під час епілептичного нападу

Надання допомоги при епілептичному нападі включає в себе не тільки правильні дії під час самого нападу, але і заходи, які можуть зменшити ризик травм та подальших ускладнень. Наприклад, якщо під час нападу постраждалий травмується та виникне кровотеча, важливо мати під руками ефективні кровоспинні засоби (турнікети, бандажі), що виготовлені з якісних матеріалів. Такі засоби ви можете знайти, наприклад, на сайті виробника SICH-Tourniquet.

Надання першої допомоги при епілептичних нападах, у тому числі й зупинення кровотечі, є важливою навичкою, яку може здобути кожен, хто прагне зберегти здоров’я своєї родини та оточуючих.

Чого не можна робити під час епілептичного нападу

Епілептичний напад — це важкий стан, при якому рятувальникові категорично забороняється: 

  • жорстко фіксувати руки й ноги постраждалого; 
  • відкривати йому силоміць рот, розсовувати зуби (особливо якщо вони сильно затиснуті) та вкладати будь-які предмети до ротової порожнини — це може призвести до травм зубів, щелеп, переломів кісток обличчя, обтурації (перекриття) дихальних шляхів;
  • самостійно вводити будь-які ліки, давати пити, особливо, якщо постраждалий ще не отямився.

Враховуючи ці обмеження, важливо пам’ятати, що надання першої допомоги при епілептичному нападі передбачає головне — створення безпечних умов для постраждалого та виклик медичної допомоги.

Часті питання: відповідає SICH

Скільки триває напад епілепсії?

Зазвичай судомний напад триває від декількох секунд до декількох хвилин.

Що провокує приступи епілепсії?

Тригери (провокатори) нападів індивідуальні для кожного хворого, але найчастіше це:

  • пропущений прийом ліків хворими на епілепсію;
  • стрес;
  • нестача сну;
  • прийом алкоголю;
  • менструації;
  • прийом деяких ліків.

Як часто повторюються приступи епілепсії?

Частота приступів епілепсії індивідуальна. Правильне та постійне лікування може блокувати розвиток нападів у більшості хворих протягом багатьох років.

Джерело зображень: Shutterstock