Головна 9 Домедична допомога 9 Вогнепальне поранення: перша допомога потерпілому

Одними з найчастіших видів поранень, яких зазнають військові на полі бою, є вогнепальні поранення, що супроводжуються кровотечею. Розповідаємо, що таке вогнепальна рана, яких видів вона може бути та в чому її основна небезпека для життя постраждалого. Також поділимось інформацією, як правильно надати першу допомогу при вогнепальному пораненні, та на які моменти рятувальникові потрібно звернути особливу увагу.

Що таке вогнепальна рана

Вогнепальна рана — це травматичне ушкодження тканин та органів з порушенням цілісності їх покриву внаслідок дії вражаючого елементу (кулі, дробу, уламку тощо), що спричинене вогнепальною зброєю. Цей тип поранення може мати серйозні наслідки для здоров’я та життя постраждалих. Найчастіше вогнепальні рани виникають під час військових конфліктів, злочинів або випадкових подій з вогнепальною зброєю.

Вогнепальні рани можуть бути дуже різноманітними — від поверхневих до глибоких проникаючих поранень.

Тяжкість поранення залежить від багатьох факторів, наприклад:

  • енергії, яку вражаючий елемент або куля віддає при проникненні;
  • типу зброї;
  • розміру (калібру) та ваги кулі;
  • конструктивної особливості, швидкості руху кулі;
  • кута, під яким куля потрапляє в тіло;
  • відстань, з якої зроблено постріл тощо.

Вогнепальні поранення призводять до ушкодження органів, кровоносних судин, нервів, часто супроводжуються значним крововиливом (масивною кровотечею), що може загрожувати життю, викликати шок.

До ознак вогнепальних ран належить:

  • наявність вхідного отвору;
  • кровотеча;
  • біль;
  • набряки та порушення функцій організму.

Загалом, вогнепальна рана — це серйозне ушкодження, що виникає внаслідок дії вогнепальної зброї та може мати важливі наслідки для здоров’я та життя постраждалих.

Читайте також: Перша допомога при кровотечах: види кровотечі, алгоритм дій

Види вогнепальних ран

Вогнепальні поранення класифікують за:

  • видом вражаючого елементу або кулі;
  • характером ранового каналу;
  • обсягом ураження;
  • кількістю вражаючих елементів;
  • проникненням в порожнини тіла;
  • характером ушкоджень;
  • обтяжливими наслідками;
  • клінічним перебігом ранового процесу.

Загальною небезпекою вогнепальних ран є можливість втрати крові, інфекцій, травматичних ушкоджень органів та розвитку системних ускладнень. Швидка та адекватна домедична та медична допомога є вирішальною для зменшення негативних наслідків і збереження життя постраждалих.

Кровоспинний джгут

Вогнепальні рани: перша допомога

Перша допомога при вогнепальних пораненнях насамперед направлена на зменшення впливу головного загрозливого для життя фактора — масивної кровотечі. Зупинка масивної кровотечі є основою надання першої допомоги при вогнепальних пораненнях.

Нагадаємо ознаки масивних кровотеч:

  • кров струменем витікає з рани;
  • наявність калюжі крові під постраждалим;
  • просякнутий кров’ю одяг, пляма крові на одязі чи пов’язці, що збільшується;
  • травматична ампутація (повна або часткова) верхньої чи нижньої кінцівки.

Загальний алгоритм зупинки масивної кровотечі:

  1. Переконайтеся у відсутності небезпеки для себе та постраждалого.
  2. Якщо є можливість, покличте на допомогу і попросить помічників викликати медиків.
  3. За наявності надягніть рукавички.
  4. Якщо джерело кровотечі — рана кінцівки, затисніть рану руками, при наявності застосуйте турнікет. Не знімайте та не послаблюйте його до приїзду медиків. Також позначте точний час його накладання.
  5. Після зупинки кровотечі впевніться, що помічник викликав бригаду екстреної медичної допомоги, або викличте її самостійно, якщо цього не було зроблено раніше.
  6. Якщо вмієте, перевірте наявність пульсу на кінцівці нижче накладання турнікета — відсутність пульсу є показником зупинки кровотечі.. Якщо пульс є, потрібно дотягнути турнікет або накласти додатковий турнікет трохи вище першого — пульс повинен зникнути. Якщо кровотеча все ще не зупинилася, затискайте рану руками до приїзду медиків або виконайте тампонування рани.

Читайте також: Як накладати турнікет

  1. При кровотечі з рани, яка локалізована в пахвових, пахвинних ділянках, ділянці сідниць і основи шиї, тисніть на рану. Якщо вмієте, здійсніть туге тампонування рани за допомогою кровоспинного засобу або марлевого бинта. Після тампонування потрібно затискати рану протягом 3 хвилин при використанні гемостатика або 10 хвилин при використанні марлевого бинта. Якщо кровотечу зупинено, накладіть тиснучу пов’язку та контролюйте стан постраждалого до приїзду бригади.

Якщо кровотеча не загрозлива, потрібно здійснювати максимально можливий тиск руками або чистою тканиною на рану до зупинки кровотечі та накласти пов’язку.

При накладанні кровоспинних засобів (турнікетів, бандажів) на кінцівки треба використовувати лише вироби перевірених виробників, наприклад, SICH-Tourniquet.

Накладання турнікета при вогнепальному пораненні

Потрібно пам’ятати, що турнікети, бандажі, гемостатичні бинти та гумові рукавички (особиста безпека вкрай важлива при роботі з кров’ю!) мають завжди бути в аптечці першої допомоги та поруч з вами.

Читайте також: Склад військової аптечки, що рятує життя

Лікування вогнепальних ран

Здебільшого вогнепальні рани лікують у хірургічних і травматологічних відділеннях медичних закладів. Успішність лікування залежить від типу та місця ушкодження (органи, частини тіла), стану здоров’я постраждалого на момент отримання поранення та багатьох інших факторів.

Загалом лікування та реабілітація вогнепальних поранень може зайняти від декількох тижнів до багатьох місяців.

Часті питання: відповідає SICH

Які вогнепальні рани найбільш небезпечні?

Найбільш небезпечні вогнепальні рани — це ті, що викликають масивну кровотечу, а також ті, що вражають життєво важливі органи чи частини тіла (голову, грудну клітину, живіт).

Яка зброя спричиняє найважчі вогнепальні поранення?

Як правило, поранення зі зброї, в якої куля має більшу енергію — більш важкі. Наприклад, постріл з автомата спричиняє складніше поранення, ніж постріл з пістолета.

Які дії рятувальника можуть зашкодити постраждалому з вогнепальною раною?

До приїзду медиків на місці події не можна робити нічого, окрім зупинки кровотечі, зігрівання та спостереження за постраждалим. Категорично заборонено самостійно вправляти переломи та витягувати сторонні тіла, що стирчать з рани. Навіть рухати постраждалого не бажано. Виключення – якщо місце, де знаходиться постраждалий, є небезпечним і тоді слід перемістити його в укриття. Не рекомендується без вагомої причини самостійно накладати шини (особливо – саморобні) для знерухомлення пораненої кінцівки, – краще хай це зроблять медики. Неправильні дії можуть ускладнити стан постраждалого, спричинити інвалідизацію або навіть смерть.

Джерело зображень: Shutterstock