У цій статті розповідаємо, як правильно надається перша допомога при опіках, які бувають ступені опіків та як їх визначити. Ви також дізнаєтесь, як надати першу допомогу при термічних опіках, а які дії рятувальника можуть зашкодити життю та здоров’ю постраждалого.
Перша допомога при термічних опіках
Розглянемо, що таке термічний опік та як надається домедична допомога при термічних опіках.
Термічний опік — це ушкодження шкіри, спричинене дією високої температури, рідин або пари. Існують три ступені термічних опіків:
- Перший ступінь (легкий). Пошкодження обмежене лише верхнім шаром шкіри, проявляється почервонінням, легкими набряком і болем.
- Другий ступінь (середній). Пошкодження охоплює верхній і середній шари шкіри, головна ознака — наявність пухирців, заповнених рідиною, та сильний біль з інтенсивним почервонінням шкіри.
- Третій ступінь (важкий). Пошкодження впливає на всі шари шкіри, може вплинути на м’язи, кістки та інші тканини. Головною ознакою є наявність струпа — брудно-сірої або бурої кірки, що вкриває ушкоджені тканини. Біль часто відсутній, оскільки загинули больові рецептори, які надсилають відповідні сигнали до головного мозку.
Важливе значення має не тільки глибина, але й поширення (площа) та розташування опіку.
Площу опіку визначають у відсотках до всієї площі шкіри. Існує 2 основних правила її швидкого визначення:
- Правило «долоні». Площа долоні постраждалого (без пальців) становить 1% площі всієї шкіри тіла. Відповідно, якщо подумки «прикласти» долоню постраждалого до опікової поверхні та порахувати кількість «долоньок», можна приблизно визначити відсоток ураженої шкіри: скільки «долоньок», стільки й відсотків.
- Правило «дев’яток». Кожна частина тіла дорослої людини має площу поверхні (шкіри), кратну 9%: голова та шия 9%, кожна рука по 9%, грудина (від ключиць до реберної дуги) 9%, живіт (від реберної дуги до пахвини) 9%, спина із сідницями 18%, кожна нога по 18%. І окремо промежина 1%.
Опіки промежини, обличчя та дихальних шляхів украй небезпечні. Навіть не дуже глибокі опіки, наприклад, 2 ступеню, можуть спричинити серйозні наслідки — інвалідизацію або смерть постраждалого.
Підозра на опіки обличчя та дихальних шляхів може виникати, наприклад, за наявності таких ознак у постраждалого:
- обгоріле волосся, брови, вуса, борода;
- почервоніла та набрякла шкіра обличчя;
- зміна голосу (внаслідок вдихання гарячого повітря або диму починається набряк голосових зв’язок, від якого людина може померти, якщо вчасно не отримає допомогу).
Тому при підозрі на ураження обличчя, дихальних шляхів і пахвини слід якнайшвидше доправити постраждалого до лікарні або викликати бригаду екстреної медичної допомоги.
Домедична допомога в разі термічних опіків надається відповідно до загального алгоритму дій при опіках, що складений з урахуванням Наказу МОЗ України від 09.03.2022 № 441:
- Перед наданням допомоги впевніться у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого. Вимкніть або загасіть джерело тепла, перенесіть постраждалого в безпечне місце, припиніть дію високої температури на постраждалого.
- Якщо це необхідно, зніміть тліючий одяг, прикраси, які є на ділянці опіку.
- Заспокойте постраждалого, поясніть свої дії.
- Обов’язково викличте екстрену медичну допомогу за телефоном 103 або 112 і дотримуйтеся вказівок диспетчера, що приймає виклик.
- Охолодіть місце опіку шляхом обливання протягом щонайменше 20 хвилин водою кімнатної температури, якщо площа опіку не перевищує 20% у дорослих або 10% у дітей.
- Після охолодження накладіть на місце опіку стерильну та суху марлеву пов’язку. Пов’язка не повинна чинити тиск на м’які тканини.
- Якщо є пухирці, більші чи менші, не намагайтеся їх проколоти, оскільки це може спричинити інфікування. Якщо ж такі пухирці пошкоджені, накладіть суху, чисту (стерильну) пов’язку.
- При опіках більше ніж 20% площі тіла у дорослих або 10% у дітей потрібно вкрити постраждалого: накрити його термопокривалом або звичайним покривалом, ковдрою. При таких великих опіках організму важко підтримувати внутрішню температуру тіла, тому може статися переохолодження (і влітку теж!), людина може навіть загинути від ускладнень.
- До приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги подбайте про постійний нагляд за постраждалим При погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади повторно зателефонуйте на лінію екстреної медичної допомоги.
- За можливості зберіть у постраждалого чи оточуючих максимально повну інформацію щодо обставин виникнення опіку. Отримані дані потрібно передати медикам або диспетчерові екстреної медичної допомоги.
Читайте також: Домедична допомога: що це, для чого потрібна
Пам’ятайте, що перша допомога при термічних пошкодженнях шкіри є критично важливим етапом у лікуванні. Правильна та оперативна реакція може значно полегшити стан постраждалого.
Домедична допомога при електричних, сонячних, радіаційних опіках
Надання першої допомоги при опіках, як правило, не залежить від типу опіків (хімічних, термічних, електричних, радіаційних тощо). Але допомога, наприклад, при тепловому ударі або ураженні електричним струмом, дії хімічних отруйних речовин чи радіації матиме свої особливості. В таких випадках фактори ураження є комплексними, вони впливатимуть на весь організм, і допомога має це враховувати.
Загалом, якщо ми говоримо про надання домедичної допомоги саме при опіках будь-якого походження (електричних, сонячних, радіаційних), варто дотримуватися вищезгаданого алгоритму надання допомоги при термічних опіках.
Перша домедична допомога при опіках: чого не можна робити
Під час надання першої домедичної допомоги при опіках не можна:
- Використовувати лід або холодні компреси безпосередньо на уражену шкіру. Це може погіршити стан, навіть спричинити обмороження та інфікувати рану. З іншого боку, не заборонено використовувати спеціальні охолоджувальні засоби, в тому числі лід і компреси, якщо опікова поверхня буде захищена від їхньої прямої дії тканиною, одягом, пов’язкою тощо.
- Користуватися жирами та мазями. Змащення місця опіку жирами або мазями може заподіяти додаткові ушкодження.
- Видаляти одяг, який прилип або припікся до шкіри. Це може спричинити видалення шару шкіри, поширити ураження та викликати додаткові ускладнення.
- Використовувати аерозольні антисептики. Вони можуть містити сполуки, які подразнюють уражену шкіру, збільшують глибину та тяжкість опіку.
- Самостійно проколювати пухирці. Це може спричинити інфекцію опікової рани та ускладнить її загоєння.
Читайте також: Склад військової аптечки, що рятує життя
Рекомендуємо діяти виключно відповідно до алгоритму надання домедичної допомоги при опіках, що складений на основі Наказу МОЗ України від 09.03.2022 № 441. Лише дотримання цього алгоритму надійно захистить постраждалого від можливих помилок рятувальника, а самого рятувальника — від імовірної юридичної, в тому числі кримінальної, відповідальності.
Часті питання: відповідає SICH
Чи перша допомога при хімічних опіках відрізняється щодо хімічного складу речовини?
Ні, перша (домедична) допомога саме при опіках не залежить від хімічного складу речовини, що спричинила опік. Лікування хімічного отруєння — так, залежить від хімічного складу отрути, але цим займаються медики.
Що має бути в аптечці на випадок термічного чи хімічного опіків?
В аптечці повинна бути суха чиста тканина, краще — стерильний бинт. В жодному разі для обробки опікових ран не можна використовувати будь-які речовини, що містять спирт або жири.
Трапляються ситуації, наприклад, під час обстрілів чи вибухів, коли у постраждалих виникають не тільки опіки, але й кровотечі. В такому випадку необхідно мати під рукою якісний джгут-турнікет. Наприклад, продукція SICH-Tourniquet має м’яке покриття, цільнолиті пряжку та платформу, що унеможливлюють будь-які защемлення м’яких тканин та їх атрофію при накладанні турнікета.
До якого лікаря звертатися у разі отримання опіків?
При отриманні тяжких, глибоких опіків (2-3 ступеню) з великою площею (більш як 20% у дорослих і 10% в дітей), або опіках пахвини чи обличчя слід негайно викликати екстрену медичну допомогу.
У разі незначних опіків 1-2 ступеня рекомендується звертатися до лікаря-дерматолога, який має спеціалізовані знання у галузі шкірних захворювань і зможе надати компетентну медичну допомогу та поради щодо лікування опіків.
Опіки якого ступеню є приводом звернутися за медичною допомогою?
Опіки можуть мати ускладнення та непередбачувані наслідки. Тому для отримання адекватного лікування слід звертатися до лікаря при будь-яких опіках.
Джерело зображень: Shutterstock