Підготували матеріал, в якому розповідаємо, що таке шоковий стан у постраждалого та внаслідок чого він виникає. Ви дізнаєтеся, які види шокового стану можуть бути та як їх розрізнити. Також поділимося інформацією, як правильно надавати першу допомогу постраждалому при шоковому стані.
Що таке шок
Шоковий стан, або шок — це патологічний (тобто ненормальний) стан, який розвивається при невідповідності кількості кисню, що поставляється до клітин організму, потребам у ньому. Стан шоку характеризується критичним зниженням концентрації кисню в тканинах, найчастіше внаслідок погіршення кровотоку або за інших причин. Саме критична нестача кисню може спочатку призвести до відмирання клітин, а потім і до смерті всього організму.
Види шоку
Медики розрізняють декілька видів шоку за механізмом його розвитку:
- Гіповолемічний.
- Перерозподільний або дистрибутивний.
- Кардіогенний.
- Позасерцевий обструктивний.
- Змішаний (комбінований).
Розглянемо кожен вид шоку більш детально.
Гіповолемічний шок
В його основі лежить зменшення об’єму циркулюючої в судинах крові та інших рідин організму, що призводить до недостатнього надходження крові до серця, мозку та інших органів. Частими причинами можуть бути:
- масивні кровотечі;
- опіки/обмороження;
- сильна діарея, блювота тощо (усі чинники, що спричиняють втрату рідини в організмі).
Вчасна допомога постраждалому при кровотечі рятує життя. Вкрай важливо використовувати для цього якісні кровоспинні засоби перевірених виробників. Бандажі й турнікети SICH-Tourniquet сертифіковані, виготовлені за сучасною технологією з дотриманням усіх вимог.
Ознаки гіповолемічного шоку:
- порушення свідомості (спочатку може бути збудження, потім — пригнічення);
- слабкий або відсутній пульс на кінцівках;
- бліда прохолодна шкіра;
- спрага.
Перерозподільний шок
Пов’язаний із втратою тонусу судинами та їх розширенням. Хоча при цьому кількість крові не збільшується, це призводить до зниження тиску в судинному руслі, порушенню кровотоку та сповільненню руху крові через тканини. Частими причинами можуть бути:
- алергічна реакція;
- ускладнення інфекційних захворювань;
- переливання крові не тієї групи;
- травма головного та спинного мозку (нейрогенний шок) тощо.
Кардіогенний шок
Розвивається внаслідок недостатньої скоротливої функції серцевого м’яза. Частими причинами є:
- захворювання серця;
- дія токсинів;
- вроджені вади або травма серця.
Позасерцевий обструктивний шок
Виникає, коли внаслідок зовнішніх «не серцевих» причин (травми, проникаючі поранення або важкі захворювання органів грудної клітки) рідина (наприклад, кров) у перикардіальній сумці заважає повному наповненню серця під час фази розслаблення; з кожним скороченням серця тиск на нього посилюється дедалі більше й більше, що призводить до його зупинки. Такий стан називається «тампонада серця». Окрім того, напружений пневмоторакс (при проникаючих пораненнях грудної клітки з ураженням плеври) спричиняє стиснення судин великого калібру та серця, з тими ж наслідками.
Змішаний шок
Комбінація вищенаведених змін в організмі спричиняє виникнення змішаного шоку в постраждалого.
Важливо: не існує травматичного або больового шоку!
Шоковий стан може розвинутися як наслідок травми (наприклад, сильна кровотеча при травмі стегна, живота, порушення судинної іннервації (нейрогенний шок), внаслідок ушкодження спинного мозку при високому переломі шийного відділу хребта тощо), але не від самої травми. Біль не впливає на доступ кисню до клітин, він супроводжує травму і може бути дуже сильним і виснажливим. Але він не є причиною розвитку шоку.
Читайте також: Домедична допомога постраждалим від ДТП: алгоритм перших дій
Основні ознаки шокового стану
Основні ознаки шокового стану включають:
- Падіння артеріального тиску через невідповідність наявного обсягу циркулюючої в судинах крові об’єму судинного русла.
- Прискорений слабкий пульс, аж до його відсутності на периферичних артеріях, (наприклад, на променевій). Збільшення частоти серцевих скорочень є спробою серця компенсувати недостатню кількість крові, що надходить до органів і тканин, але подальший розвиток шоку змушує організм «централізувати» кровотік для обслуговування найбільш важливих органів (серця, мозку), і зменшити кровотік на периферії, що проявляється спочатку слабкістю, потім ― повною відсутністю пульсу на периферичних артеріях. До речі, саме завдяки цьому шкіра на кінцівках бліда й холодна.
- Порушення свідомості. Зміни в рівні свідомості, від збудження до пригнічення та повної втрати, можуть бути ознакою розвитку та прогресування шоку.
- Задишка. Швидке та поверхневе дихання може виникнути внаслідок нестачі кисню в організмі.
- Біль у ділянці серця. Постраждалий може відчувати біль чи дискомфорт у грудях, що може бути пов’язане зі зміною функції серця.
Залежно від конкретних обставин і ступеня втрати крові чи інших факторів, які викликали шок, ці ознаки шокового стану можуть поєднуватися в різній комбінації. Перевірка цих ознак дозволяє надавати невідкладну допомогу та вчасно відреагувати на стан постраждалого.
Читайте також: Домедична допомога: що це, для чого потрібна
Причини шоку
Розглянемо детальніше, які причини шокового стану. Загалом для різних видів шоку існують різні причини, але найчастіше шок можуть спровокувати:
- сильна крововтрата (зовнішня та/або внутрішня);
- алергічна реакція (анафілаксія);
- важка інтоксикація (інфекції, токсини, отрути тощо);
- великі за площею та глибиною опіки;
- загострення серцево-судинних захворювань (інфаркт міокарду);
- важкі травми.
Найчастішою причиною розвитку шоку є велика втрата крові. Тоді виникає так званий «геморагічний гіповолемічний шок».
Варто уважно обирати кровоспинні засоби та користуватися продукцією загальновизнаних брендів. Турнікети SICH-Tourniquet виготовлені за спеціальною технологією, мають м’яке покриття, надійні фіксатори.
Перша допомога при шоковому стані
ВІдповідно до наказу МОЗ від 09.03.2022 р. № 441 домедична допомога при підозрі на шок надається в такій послідовності:
- Перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки та, за її відсутності, переходьте до наступного кроку.
- Заспокойте постраждалого та поясніть йому свої подальші дії.
- Викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера прийому виклику.
- За можливості виявіть та усуньте причину виникнення шоку.
- Надайте постраждалому протишокове положення, тобто:
- перемістіть постраждалого в горизонтальне положення, якщо це не погіршує його дихання;
- покладіть під ноги ящик, валик з одягу тощо таким чином, щоб ступні ніг знаходилися на рівні його підборіддя;
- підкладіть під голову одяг/подушку, якщо це не погіршує його дихання;
- вкрийте термопокривалом/ковдрою.
- Подбайте про постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади швидкої медичної допомоги.
- При погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади швидкої медичної допомоги, зробіть повторний виклик.
- За можливості, дізнайтеся від постраждалого максимально доступну інформацію щодо обставин травми та механізму її отримання. Надайте ці дані працівникам бригади швидкої медичної допомоги або диспетчеру служби екстреної медичної допомоги.
Що не можна робити при шоковому стані у постраждалого
Причини розвитку шокового стану різноманітні. Шок може виникнути при комплексній дії різних чинників. Тому вся увага — саме на ці чинники, адже вони й вказують на те, що можна й чого не можна робити рятувальникові. Наприклад, заборонено знімати турнікети, якщо причиною шоку є загрозлива кровотеча з травм кінцівок і для зупинки такої кровотечі використовується турнікет. Навпаки, при потребі слід накласти ще один турнікет поруч з першим і використовувати інші засоби зупинки кровотечі, не знімаючи вже накладені турнікети.
Часті питання: відповідає SICH
В чому основна небезпека шокового стану?
Якщо вчасно не надати допомогу, постраждалий може померти.
Скільки існує стадій шокового стану?
Різні науковці надають різні класифікації. Це потрібно для медиків, адже вони використовують відповідні лікувальні заходи в залежності від цих стадій. Для надання домедичної та екстреної медичної допомоги важливо оцінити (визначити) стадію розвитку шокового стану — шок компенсований чи декомпенсований. Для цього в медиків є певні методи та ознаки. Для пересічних громадян така деталізація зайва. Головні ознаки тяжкості стану постраждалого — це стан свідомості та наявність пульсу на променевій артерії: що гірший рівень свідомості, що слабкіший і частіший пульс, то гірший стан постраждалого.
Джерело зображень: Shutterstock