У нашому непередбачуваному світі вміст тривожної валізи дійсно може врятувати. У цій статті розглянемо, які предмети обов’язково мають бути в тривожній валізі, аби ви могли швидко відреагувати на будь-яку непередбачену ситуацію.
Що таке тривожна валіза
«Тривожна валіза» — це комплект речей першої необхідності для виживання у надзвичайній ситуації. Вміст валізи залежить від цілей і умов її використання. Звісно, що тривожна валіза для недовгого перебування в бомбосховищі під час повітряного нальоту відрізняється від призначеної для пішого виходу із зони ведення бойових дій, який може тривати декілька днів. І, певна річ, для обох випадків є спільні складові.
На цьому принципі базуються рекомендації щодо збору тривожних валіз у багатьох країнах. Наприклад, у США та Канаді радять мати 3 різні валізи: вдома, в автомобілі та на роботі. Речі поділяють на обов’язкові (їх треба мати в будь-якій валізі) та додаткові (залежно від цілей та умов використання). Загалом, до складу всіх тривожних валізок входять стандартні блоки, відрізняється лише їхній обсяг.
Читайте також: Правила поведінки під час повітряної тривоги: алгоритм дій
Що має бути в тривожній валізі
Під час війни ніхто не застрахований від влучання ракети в його оселю, а в мирний час — від нападу терористів. Світ постійно потерпає від повеней, пожеж та інших напастей. Постійна готовність до будь-чого, мабуть, це найхарактерніша риса нашої епохи. Тому дуже актуальним є питання, що таке тривожна валіза і що в ній має бути.
У цій статті ми розглянемо 2 основні варіанти: для бомбосховища (мала валіза — на декілька годин), і для виживання в природних умовах (велика — мандрівнича).
Спільні предмети для обох валіз — це:
- документи;
- гроші;
- продукти та вода;
- аптечка;
- засоби зв’язку;
- одяг тощо.
В ідеалі, мала валіза має бути складовою частиною великої. В прямому сенсі: взяв маленьку валізку, поклав до великої й пішов. Для маленької валізи підійде невеликий міський рюкзак або сумка. Для великої треба мати туристичний або тактичний рюкзак. Вважається, що велика валіза — це приблизно 50 кг, але краще менше. З власного досвіду, залежно від того, що покласти в тривожну валізу, рекомендуємо придбати рюкзак об’ємом 35-40 л.
Далі ретельно розберемося зі списком речей, що мають бути у тривожній валізі.
Документи та гроші
Документи — це те, що обов’язково треба покласти в тривожну валізу. Комплект оригіналів і паперових копій має містити: паспорти (внутрішні та закордонні), коди ДПІ, свідоцтва про народження дітей, документи про права власності на майно. Не забудьте про водійські посвідчення, техпаспорти на автівки та медичні картки. Додатково, слід зробити скан-копії всіх документів, завантажити їх до хмарного сервісу (наприклад, Гугл-фото) та зберегти на флешці, яку також покласти до валізки.
Покладіть готівку, краще невеликими купюрами, окремо гривні та валюту. Для малої валізи достатньо взяти гаманець, для великої — краще ховати гроші в декількох місцях.
Банківські картки — окрема тема. Зараз багато хто користується NFC на смартфоні. Але, за можливості, зробіть дублікати ваших карток і покладіть їх до валізи.
Запас їжі та води
Для малої валізи достатньо взяти воду (з розрахунку 1-2 л на людину) та легко засвоювану калорійну їжу — наприклад, фітнес- чи зернові батончики. Скоріш за все, у пункті незламності або бомбосховищі вода буде, але краще мати запас із собою.
Для великої валізи треба більше провіанту. Описуємо, що має бути в великому тривожному рюкзаку:
Вода — обов’язково покладіть питну воду з розрахунку 2 л на людину, а якщо ви триматимете валізу в машині — візьміть ще: без їжі можна протриматися тиждень і більше, без води — 2-3 дні, а при фізичних навантаженнях, у спеку, під дією стресу — навіть менше.
Їжа — окрім батончиків, закупіть продукти з довгим терміном придатності (консерви м’ясні, рибні, овочеві), сублімовані продукти (каші, супи), які для приготування достатньо залити окропом. Також можна взяти шоколад, горіхи, мед, сухофрукти.
Їжі має вистачити одній дорослій людині на 3 доби. Якщо є маленькі діти — подбайте, щоб у рюкзаку було дитяче харчування на 3 доби для кожної дитини.
Також не забуваємо про посуд: необхідний мінімум — миска, ложка та кружка на людину, краще металеві. Казан для приготування їжі — можна взяти один на групу (сім’ю). Сюди ж додаємо сірники та запальнички, сухе паливо, рідкий розпалювач, портативну (туристичну) газову горілку або паяльну лампу та декілька запасних балонів із рідким газом для неї.
Засоби зв’язку, гаджети
Обов’язкова складова тривожної валізи, яку необхідно мати з собою — засоби зв’язку, гаджети:
- запасні смартфони із sim-картками (краще зробити дублікати ваших діючих сімок), не забувайте про зарядні пристрої до них;
- не завадять прості кнопочні телефони з потужними батареями та окремими сім-картами;
- а ще — блокнот із переліком найбільш важливих телефонних номерів (родичів, лікарів тощо) — про всяк випадок;
- павербанки — краще на 20000 мА або більше, і прослідкуйте, щоб вони були заряджені;
- також рекомендують брати радіоприймачі з можливістю прийому УКВ із комплектом запасних батарей.
Комплект одягу та взуття
Наступне, що треба покласти в тривожну валізу, це одяг та взуття.
Для малої валізи достатньо зручних капців і пледу, але можна взагалі цим не перейматися. Але якщо є діти — подбайте про змінний одяг, підгузки та білизну для них,.
Для великої валізи:
- спідня білизна — 2-3 комплекти;
- шкарпетки — 3-4 пари, обов’язково одні теплі (краще з бавовни);
- залежно від пори року — кофта, штани, запасне взуття, шапка, рукавички, дощовик.
Аптечка та засоби гігієни
У статтях про вміст аптечок ми вже розказували про склад військової аптечки, а також про те, що має бути в домашній. До тривожної валізи ми кладемо таку саме аптечку, можливо з незначними додатками. Загальний вміст аптечки для тривожної валізи наступний:
- Ліки — насамперед призначені вашим сімейним (особистим) лікарем для постійного прийому, а також від найбільш розповсюджених недуг, які відпускаються без рецепта: протизапальні, знеболюючі, протидіарейні, протиалергічні, сорбенти та детоксиканти. Обов’язково перевіряйте термін придатності.
- Засоби для зупинки кровотечі та обробки ран, тобто: турнікет, пакет перев’язувальний індивідуальний або «ізраїльський бандаж», бинт марлевий стерильний, бинт для тампонади з кровоспинною речовиною, оклюзійна торакальна пов’язка на гелевій основі, лейкопластир на нетканій основі.
Турнікет є одним з основних пристроїв для зупинки загрозливих кровотеч, і він справді може врятувати пораненого. Комплектуйте аптечки якісними турнікетами, наприклад, SICH-tourniquet — це запорука вашого виживання!
- Медичні предмети та інструменти: рукавички медичні, захисні маски, термоковдра, атравматичні ножиці.
- Засоби гігієни: обов’язково мають бути зубна щітка та паста, вологі антибактеріальні серветки, антисептичні розчини (краще хлоргексидин, але згодиться й горілка), для жінок — засоби інтимної гігієни. Якщо з вами діти — подбайте, за необхідності, про підгузки та дитячі серветки. Кількість залежить від розміру валізки: для великої — це особливо стосується засобів інтимної гігієни та дитячих підгузків — розраховуйте щонайменше на 3 доби.
- Медичні прилади — якщо вони рекомендовані вашим лікарем і ви вмієте ними користуватися (наприклад, глюкометр, тонометр).
Які корисні дрібниці покласти у тривожну валізу
Також до великої валізи можна додати:
- спальний мішок;
- палатку;
- каремат;
- будівельний армований скотч (класна річ, візьміть декілька рулонів, він дуже стане в нагоді);
- ліхтарики механічні чи сонячні, або з живленням від батарейок (не забудьте батарейки до них);
- мультитул або звичайний складаний ніж;
- малу саперну лопатку, пилку, топірець (є відповідні туристичні та тактичні набори);
- компас, паперову карту місцевості;
- блокнот і олівець тощо.
Брати чи не брати — залежить від місткості вашої валізи (рюкзака), ваших фізичних можливостей, від того, чи ви йтимете пішки, чи їхатимете машиною, від кількості людей в групі тощо.
Читайте також: Джгут і турнікет: що це таке, у чому різниця
Часті питання: відповідає SICH
Які речі будуть зайвими в тривожній валізі?
Для перевірки функціональності вашої валізки пропонуємо спробувати піти у похід на 1 добу з ночівлею: там ви зрозумієте, що реально потрібно, що зайве, чого не вистачає — бо ці речі дуже індивідуальні.
Що краще використовувати як тривожну валізу — сумку чи рюкзак?
На ваш розсуд. Але ми рекомендуємо рюкзаки, бо вони більш зручні та функціональні.
Що потрібно покласти у тривожну валізу, якщо у вас є діти?
Залежить від їх віку. Окрім предметів гігієни та їжі для найменшеньких, обов’язково візьміть якусь невеличку улюблену іграшку. Для дитини така подорож — великий стрес, а знайома та улюблена річ її заспокоюватиме. Якщо ваші діти використовують пустушку — не забудьте покласти до валізи пару запасних.
Джерело зображень: Shutterstock