Головна 9 Новини 9 Психологічна реабілітація військовослужбовців в Україні: як допомогти

Підготували матеріал, в якому розповідаємо, що таке психологічна реабілітація військовослужбовців і чому вона важлива. Ви дізнаєтеся, які сигнали в поведінці військовика вказують на необхідність психологічної підтримки та які спеціалісти можуть її надавати. Також поговоримо про методи реабілітації, які використовуються для ефективної допомоги людям, що беруть участь у бойових діях.

Що таке психологічна реабілітація військовослужбовців

Психологічна реабілітація військовослужбовців — це комплексний підхід до відновлення душевного здоров’я та адаптації до мирного життя після перебування на передовій. Суть такої реабілітації полягає в тому, щоб допомогти військовим адаптуватися до цивільного оточення, подолати травматичні досвіди та побудувати стійкі стосунки у суспільстві.

Чинне законодавство України регламентує процес психічної реабілітації військовослужбовців. Нормативні документи визначають, зокрема, коло осіб, для яких цей процес безкоштовний, порядок і стандарти, яких треба дотримуватися при наданні психологічної допомоги. Для більш детального вивчення питання рекомендуємо ознайомитись насамперед із:

 • Законом України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”;
 • Законом України “Про соціальні послуги”;
 • постановою КМУ від 12.07. 2017 р. № 497 ;
 • наказом МОУ від 09.12.2015 р. № 702;
 • наказ Міністерства у справах ветеранів України від 23.11.2023 № 300.

Загальний підхід до психологічної реабілітації в Україні покликаний забезпечити повноцінне та якісне відновлення душевного здоров’я військовослужбовців, зміцнюючи їхню психічну стійкість і сприяючи успішній реінтеграції у цивільне життя.

Коли військовослужбовцям потрібна психологічна реабілітація

Психологічна реабілітація військовослужбовців стає невід’ємною частиною підтримки у випадках, коли вони стикаються з різними труднощами, пов’язаними з психічним станом. Існує кілька ключових сигналів, які свідчать про необхідність надання психологічної допомоги військовим.

 1. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Якщо військовослужбовець демонструє симптоми ПТСР, такі як повторні спогади, нічні кошмари, гіперактивність і панічні атаки, це може бути ознакою того, що він потребує психологічної реабілітації.
 2. Соціальна ізоляція. Відсутність бажання взаємодіяти зі суспільством, зниження інтересу до соціальних подій і взаємодії можуть бути ознаками проблем у сфері психіки.
 3. Зниження професійної ефективності. Якщо військовослужбовець стає менш продуктивним, важко концентрується, часто нехтує професійними обов’язками, це може бути наслідком емоційного виснаження та стресу.
 4. Порушення сну, зміна харчових звичок: нерегулярний сон, втрата апетиту або, навпаки, надмірне харчування можуть свідчити про емоційні проблеми, які потребують уваги.
 5. Агресивна поведінка. Прояви агресії, непередбачувані спалахи гніву та дратівливість можуть свідчити про неврівноваженість і нестабільність психічного стану.

Розпізнавання цих ознак є ключем до своєчасної та ефективної психологічної реабілітації військовослужбовців. Надання підтримки та допомоги на цьому етапі дозволяє вирішити проблеми та сприяє швидшій адаптації військових до звичайного життя поза зоною бойових дій.

Читайте також: Бойовий стрес: що це, наслідки, алгоритм протидії

Хто проводить психологічну реабілітацію військовослужбовців

Психологічна реабілітація військовослужбовців є складним і відповідальним процесом, який потребує залучення кваліфікованих фахівців зі спеціальними навичками роботи з ветеранами та військовослужбовцями:

 • Лікарі різних спеціальностей. На фоні психоемоційних розладів у військовослужбовців часто спостерігаються проблеми зі здоров’ям ― соматичні захворювання (ендокринні, серцево-судинні, урологічні, гастроентерологічні, гінекологічні, неврологічні тощо), які можуть загострювати, підсилювати психічні проблеми та розлади. Лікування фізичних проблем допоможе прискорити й психічне одужання.
 • Психіатри. Лікарі цього профілю займаються діагностикою та лікуванням психічних розладів. Вони спеціалізуються на роботі з посттравматичним стресовим розладом, депресією та іншими психічними порушеннями.
 • Психологи (клінічні, сімейні, психотерапевти, психоаналітики тощо). Спеціалісти з психології використовують різні методи, такі як психотерапія (індивідуальна та групова), психоаналіз і консультування.
 • Соціальні працівники. Допомагають військовослужбовцям та їхнім родинам інтегруватися в цивільне життя, надаючи конкретну підтримку та допомагаючи у вирішенні побутових труднощів.

Як проводиться психологічна реабілітація військовослужбовців в Україні

Читайте також: Як стати бойовим медиком в Україні

Методи психологічної реабілітації військовослужбовців

Вибір того чи іншого методу психологічної реабілітації військовослужбовців залежить від:

 • типів і важкості розладів;
 • їх поєднання з іншими захворюваннями;
 • поточного психічного стану пацієнта.

В рамках надання психологічної реабілітації військовим умовно виокремлюють медичну складову, соціальну та психологічну, хоча ефективність досягається поєднанням усіх складових. До того ж велике значення має сім’я, підтримка близьких.

Нижче надаємо частину психологічних методів, що застосовуються для реабілітації військовослужбовців:

 1. Психотерапія. Базується на використанні різних психотерапевтичних технік для розкриття та обробки емоційних і психічних травм.
 2. Когнітивно-поведінкова терапія та емоційно-фокусована терапія. Методи є ефективними для зменшення стресу та тривоги.
 3. Групова терапія. Це об’єднання військовослужбовців у групи для обміну досвідом і підтримки. Групова динаміка допомагає зменшити відчуття самотності та підвищити взаєморозуміння.
 4. Мистецтвотерапія. Передбачається використання мистецтва для вираження емоцій і внутрішніх переживань. Малювання, ліплення чи музикування можуть слугувати важливим інструментом у процесі відновлення.
 5. Біофідбек. Полягає у визначенні та контролі фізіологічних параметрів (наприклад, пульс, дихання) для навчання саморегуляції та зниження стресу.
 6. Медитація та йога. Техніки релаксації та концентрації допомагають відновити емоційну стабільність і внутрішню гармонію.

Різні методи психологічної реабілітації взаємодіють, створюючи глибокий підхід до відновлення внутрішнього здоров’я військовослужбовців, допомагаючи їм подолати травматичні досвіди та віднайти внутрішню стійкість.

Протипоказання для проведення психологічної реабілітації військовослужбовців

Як таких, протипоказань для психологічної реабілітації військовослужбовців немає. Можуть бути певні обмеження у використанні тих чи інших методів в залежності від стану здоров’я та фізичних можливостей пацієнта.

Заходи психологічної реабілітації військовослужбовців в Україні

Компанія SICH постійно взаємодіє з ініціативами, спрямованими на підтримку морального стану військовослужбовців і вдосконалення їхніх навичок.

Так, у грудні 2023 року SICH виступила партнером семінару «Психологічна допомога бійцям» (м.Київ), організованого Благодійним фондом Сергія Притули.

Захід об’єднав тактичних медиків, інструкторів, військових психологів, бійців і представників цивільного населення для обговорення питань щодо стресу, контузій, ПТСР та їхніх наслідків. Учасники знайомилися з механізмами розвитку, симптомами та методами лікування, також обговорювали емоційне вигорання та кризову комунікацію.

Розуміння власних психологічних реакцій і реакцій побратимів, навички ефективної взаємодії та оперативна допомога стають опорою за обставин, які випробовують моральну стійкість і витривалість.

Психологічна реабілітація військовослужбовців в Україні: як допомогти

Часті питання: відповідає SICH

Скільки часу триває психологічна реабілітація військовослужбовців?

Тривалість реабілітації індивідуальна та залежить від динаміки одужання. Переважно реабілітація потребує декількох тижнів, але трапляються й складні випадки з пожиттєвою терапією. Психічний стан військовослужбовців перебуває під постійним впливом несприятливих факторів, особливо якщо вони продовжують службу. Тож вони потребують постійної уваги та повторних профілактичних курсів реабілітації.

Чи психологічна реабілітація є обов’язковою для кожного військовослужбовця?

Психологічна реабілітація — це не обов’язкова процедура, кожен військовослужбовець сам вирішує, чи вона йому потрібна. Виключення — наявний висновок лікаря (наприклад, висновок ВЛК), коли військовослужбовець обов’язково потребує лікування та подальшої психологічної реабілітації.

Чи психологічна реабілітація військовослужбовців в Україні є платною?

Законодавство України визначає перелік осіб, які мають право на безоплатну психологічну допомогу. Для військовослужбовців це безоплатно, якщо йдеться про державні центри реабілітації.

Джерело зображень: Shutterstock