Головна 9 Домедична допомога 9 Бойовий стрес: що це, наслідки, алгоритм протидії

Стрес, викликаний небезпекою для життя, постійно супроводжує військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях. У цій статті розповімо, що таке бойовий стрес та які фактори його провокують. Ви також дізнаєтесь, як подолати таку психологічну реакцію та про дієві методи її профілактики.

Ці знання підкажуть вам, як правильно реагувати на прояви бойового стресу у інших людей та допомагати їм. 

Що таке бойовий стрес

Бойовий стрес (бойова стресова реакція) — це психологічна реакція на небезпечні ситуації або воєнну травму, яка може виникати у військовиків під час бойових дій. Слід зазначити, що це — нормальний стан, який розвивається у нормальних людей під впливом ненормальних обставин. Поступово формується адаптація людини до стресу, але що сильніші небезпечні чинники, то повільніше це відбувається.

Також варто розуміти, що будь-яка ситуація, що викликає відчуття приголомшеності може бути травматичною, навіть якщо вона не включає загрозу фізичного ушкодження. 

Не об’єктивні зовнішні чинники визначають чи бойова подія є травматичною, а суб’єктивне емоційне переживання цієї події. Чим більш нажаханою та безпорадною почувається людина, тим імовірнішою є її травматизація.

До факторів та обставин, що можуть викликати бойовий стрес, належать:

  • раптові гучні вибухи та постріли;
  • споглядання травматичних поранень і смертей побратимів, ворожих знущань над полоненими та цивільним населенням;
  • фізичне виснаження;
  • тривала нестача сну;
  • постійне очікування небезпеки, невизначеність;
  • перебування в небезпечному середовищі;
  • довга розлука з близькими.

Загроза бойового стресу полягає в неспроможності постраждалого діяти адекватно відповідно до обставин (тактичної ситуації), що склалися. При тривалій дії загрозливих факторів і ненадання вчасної допомоги, бойова стресова реакція може бути небезпечною для життя постраждалого та його побратимів.

Окрім бойового стресу, є також інші форми бойової психіатричної патології:

  • бойова втома;
  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Важливо розуміти та визначати симптоми й ознаки бойового стресу, щоб надавати вчасну психологічну та медичну допомогу військовослужбовцям. Це забезпечить їм можливість відновлення психічної рівноваги після переживань екстремальних ситуацій.

Ознаки бойового стресу

Бойовий стрес може проявлятися через різні фізичні та психічні (емоційні) ознаки. Ось деякі з основних симптомів важкого бойового стресу:

  1. Фізичні прояви. Постраждалий постійно рухається, здригається на будь-який раптовий звук чи рух, тремтить, не може рухати рукою чи ногою без видимих фізичних причин, втрачає зір, слух, відчуття. Він фізично виснажений, плаче, ціпеніє під час обстрілу або стає повністю нерухомим, похитується, панікує, біжить під обстрілом.
  2. Емоційні прояви. Постраждалий розмовляє швидко або дивно, сперечається, діє необачно, не реагує на небезпеку, втрачає пам’ять, заїкається, бурмоче або не може говорити взагалі. Страждає від безсоння, важких кошмарів, бачить або чує те, чого не існує, має різкі перепади настрою. У людини наявні схильність до соціальної ізоляції, апатії, істерики, спостерігається безумна, дивна поведінка.

Бойовий стрес може проявлятися як під час активних бойових дій, так і після повернення з місць військової служби. Важливо відрізняти ознаки бойового стресу від шоку чи бойової втоми, адже це допоможе вчасно надати відповідну психологічну допомогу та підтримку військовослужбовцям у подоланні цих труднощів. 

Читайте також: Психологічна реабілітація військовослужбовців в Україні: як допомогти

Бойовий стрес і його психологічні наслідки

Бойовий стрес, пережитий у рамках військових подій, може мати серйозні психологічні та психосоматичні наслідки для військовиків. Це становить серйозну загрозу їхньому здоров’ю та якості життя. 

Основні ускладнення бойового стресу:

  1. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Це один з розповсюджених і серйозних наслідків бойового стресу. Військовослужбовці можуть страждати від негативних спогадів, нічних кошмарів, нав’язливих переживань травматичної події, які епізодично повторюються, підвищеної збудливості та роздратованості аж до психотичних реакцій при згадуванні воєнних подій.
  2. Депресія, зловживання алкогольними та наркотичними речовинами та розлади поведінки. Це доволі часті ускладнення, що впливають на загальний настрій, емоційний стан і здатність військовослужбовців комунікувати з іншими людьми, на стосунки з оточуючими, в тому числі й близькими, на здатність жити звичним повсякденним життям. 
  3. Важкі психічні розлади. Бойовий стрес може бути каталізатором розвитку таких серйозних психічних захворювань, як шизофренія, епілепсія, біполярний розлад тощо. У важких випадках може виникнути загроза життю постраждалого, наприклад, самогубство, або оточуючих. Сам по собі бойовий стрес не викликає цих захворювань, оскільки є здоровою реакцією здорової людини на ненормальні обставини. Але якщо людина мала схильність до розвитку таких розладів, про яку вона могла й не знати і яка ніяк не проявлялася раніше, ці ускладнення можуть розвинутися.
  4. Психосоматичні захворювання. Внаслідок пережитого стресу можуть розвинутися серцево-судинні, неврологічні захворювання, проблеми з травною системою, ендокринні, сексуальні розлади тощо. 

Лікування ускладнень може бути складним і довгим процесом, котрий вимагає комплексного підходу. Розуміння та визнання цих наслідків є критично важливим для розробки та надання ефективних програм психологічної (і не тільки) підтримки військовослужбовцям. Такі програми повинні бути спрямовані на виявлення та лікування психічних труднощів, а також на попередження подальших негативних наслідків для психічного та фізичного здоров’я ветеранів.

Чому виникає бойовий стрес у військовослужбовців

Основні принципи роботи з бойовим стресом

Під дією факторів, що спричиняють бойовий стрес, і за наявності різних сприятливих умов для розвитку стресу, ділянки мозку постраждалого, які відповідають за свідоме мислення, можуть перенавантажуватися та «вимикатися». Тоді мозок починає контролюватися тільки ділянками, які відповідають за інстинкти та емоції. Під їхнім контролем логічне мислення не працює. 

Щоб допомоги постраждалому, потрібно повернути його до усвідомленого мислення. Це і є основним завданням допомоги. 

Крик, штовханина чи побиття не приведуть людину до тями, а навпаки ― ще більше посилять рівень стресу. Ніжні, обережні слова теж не допоможуть, адже вони не впливають на ділянку мозку, яка відповідає за логічне мислення. Для ефективної допомоги потрібне саме «вмикання» логіки.

Є багато схем роботи з бойовим стресом. Основні принципи роботи з бойовим стресом коротко викладені в протоколі або алгоритмі ICOVER. 

ICOVER протокол

ICOVER протокол — це спосіб швидкого виведення постраждалого зі стану бойового стресу:

ІІдентифікація гострого бойового стресу. Потрібно визначити, що людина перебуває саме в цьому стані, а не, припустимо, у стані сп’яніння чи епілептичного нападу.

СКонтакт із постраждалим. Твердо й упевнено (але не агресивно) зверніться до побратима, попросіть його подивитися на вас, стисніть йому руку й попросіть зробити те ж саме. Змусьте його зосередити на вас його увагу.

ООбіцянка бути поруч. Необхідно запевнити людину, що вона не сама.

V Верифікація (підтвердження) фактів, які має знати постраждалий. Для цього поставте побратиму декілька простих запитань про факти (не про почуття чи емоції) з деталями, які йому точно відомі, наприклад, назва взводу, ім’я командира, хто перебуває разом із ним на позиції, скільки в нього із собою БК тощо. 

Е Етапність подій. Опишіть людині що було, що відбувається і що має бути далі. Це поверне постраждалому усвідомлення навколишньої ситуації. Опишіть коротко останні факти, що відбулися.

R Реалізація дій. Впевнено й наполегливо, але не агресивно, дайте постраждалому просте й зрозуміле завдання, яке можна негайно виконати (наприклад, побігти, встати, принести щось, вистрілити, прикрити тощо). 

ICOVER протоколу повинні дотримуватися побратими постраждалого, зокрема, бойові медики підрозділу.

Читайте також: Як стати бойовим медиком в Україні

Як подолати бойовий стрес самостійно

Під час бойових дій самостійне подолання бойового стресу — це важливий фактор успішного виконання завдань для військовослужбовців і для підрозділу загалом. Є кілька ефективних порад, які можуть допомогти бійцям вправно подолати стрес і зберегти психічне здоров’я:

  1. Самопізнання. Розуміння власних емоцій та їхніх джерел є ключовим кроком. Будьте відкриті перед самими собою стосовно своїх почуттів і реакцій на стресори.
  2. Фізична активність. Регулярні фізичні вправи можуть значно поліпшити настрій і зменшити рівень стресу. Прогулянки, біг або фітнес стають чудовими засобами вивільнення накопиченої напруги.
  3. Медитація та релаксація. Техніки медитації та глибокої релаксації, дихальні техніки можуть допомогти знизити рівень тривожності та покращити концентрацію.
  4. Підтримка. Обговорення почуттів із побратимами може сприяти розумінню та допомагає знайти спільні рішення.
  5. Творчість. Живопис, музика або письмо (ведення щоденників) можуть стати важливим способом вираження емоцій та допомогти попустити напругу.
  6. Режим роботи та відпочинку. За можливості, створіть стабільний розклад, включаючи регулярний сон і періоди відпочинку (навіть невеличкі, але регулярні). Це сприятиме підтримці фізичного та психічного здоров’я.

Якщо власні зусилля не допомагають, важливо вчасно звернутися за психологічною або психіатричною допомогою. Професійний підхід може виявитися ефективним у вирішенні проблем.

Як допомогти побратиму з бойовим стресом

Допомога побратиму, який переживає бойовий стрес, може бути важливою та підтримуючою місією. Далі подано декілька рекомендацій, які можуть бути корисними у цьому процесі:

  1. Виявіть співчуття та розуміння. Починайте спілкування з виявлення співчуття та розуміння до переживань побратима. Заохочуйте його відкритися та поділитися своїми почуттями.
  2. Слухайте уважно. Слухання — ключовий елемент підтримки. Намагайтеся дати можливість побратиму висловити свої думки та емоції без переривань або суджень.
  3. Не тисніть на постраждалого. Уникайте намагань переконати або змусити розповідати більше, ніж побратим бажає. Залишайте простір для самовизначення та вираження.
  4. Запропонуйте спільні заняття. Проведіть час разом, зробіть щось приємне та корисне.

Будьте готові до довготривалої підтримки, адже кожна людина реагує на стрес індивідуально. Зберігайте повагу та конфіденційність усієї інформації, яку вам довірено. 

Важливо: заохочуйте побратима звертатися до фахівців, таких як психолог чи психіатр, якщо він відчуває потребу в додатковій допомозі.

Професійний підхід також дуже важливий при виборі засобів, які рятують життя на полі бою. Подбайте, щоб у вашій аптечці були якісні кровоспинні засоби, наприклад бандажі та турнікети SICH, що виготовлені з дотриманням усіх діючих стандартів та вимог.

Профілактика бойового стресу

До виникнення бойового стресу та його психологічних наслідків підготуватися неможливо. Але все-таки є певні профілактичні методи, що можуть допомогти людині при виникненні такої ситуації. 

Перш за все, важливо розуміти, що бойовий стрес є нормальною реакцією на небезпеку та загрозу. Важливо не пригнічувати свої емоції, але також не дозволяти їм контролювати наше життя. Звернення до психолога або консультанта може бути корисним для отримання практичних порад і психологічної підтримки.

Регулярна фізична активність може допомогти зменшити напругу та стрес. Вона сприяє виділенню ендорфінів, так званих «гормонiв щастя» в органiзмi, переробці кортизолу та інших «гормонів стресу» і тим самим покращує настрій.

Ефективні стратегії релаксації, наприклад, медитація або глибоке дихання, заспокоюють нервову систему, знижують рівень тривоги. Не менш важливою є підтримка соціального оточення, розмова з близькими людьми, правильне харчування, достатній сон та уникнення шкідливих звичок 

Запровадження цих стратегій може значно покращити стійкість військовослужбовців до стресових ситуацій і зменшити ризик виникнення бойового стресу.

Часті питання: відповідає SICH

Чи потрібно застосовувати фізичне обмеження під час надання домедичної допомоги при бойовому стресі?

Як правило ні. Виняток є лише в тому випадку, якщо дії або бездіяльність постраждалого можуть зашкодити йому або іншим, і фізичне обмеження — це єдиний спосіб цьому запобігти.

Чи бойовий стрес і бойова втома це тотожні поняття?

Бойовий стрес — це загальний термін, що охоплює всі можливі реакції військовослужбовців на бойові умови. Термін «бойова втома» в західній літературі використовується для опису будь-якої пов’язаної з боєм стресової реакції, що потребує допомоги. В Україні іноді під бойовим стресом розуміють «гостру» реакцію, а під «втомою» — відносно розтягнутий у часі процес. 

Як швидко відновитися після бойового стресу?

Відновлення займає від декількох днів до декількох тижнів. Це індивідуальний процес, який залежить від важкості стресу, наявності чи відсутності провокуючих факторів, загального та психічного стану здоров’я постраждалого тощо. 

Який спеціаліст допомагає бійцеві подолати бойовий стрес?

Подолати бойовий стрес допомагають психолог і психіатр.

Джерело зображень: Shutterstock