Однією з найбільших проблем сучасної екстреної та тактичної медицини є питання зупинки загрозливих зовнішніх кровотеч. Розповідаємо про те, що таке турнікет і чим він відрізняється від джгута. Також поділимось інформацією, чому не можна користуватися неякісними турнікетами та яку загрозу для життя та здоров’я постраждалого вони несуть.
Що таке турнікет і джгут
Будь-яку кровотечу можливо зупинити, тиснучи на рану або судину вище рани — це питання зусилля та тривалості тиску. На практиці використовують різноманітні варіації такого заходу:
- прямий тиск на рану;
- тампонаду рани;
- накладання джгута (турнікета);
- накладання тиснучої (компресійної) пов’язки.
Джгут і турнікет — це тотожні поняття, адже в перекладі з англійської «турнікет» (tourniquet) означає «джгут». Ці вироби також називають «кровоспинними» («кровоспинні джгути», «кровоспинні турнікети»). Джгути/турнікети розробляються й використовуються в першу чергу саме для зупинки загрозливих кровотеч з кінцівок.
Різниця між виробами полягає лише в «службовій» термінології, якою користуються медики. Серед медиків, особливо військових і служби екстреної медичної допомоги, джгутом частіше називається гумова стрічка різної ширини та довжини без механізму контролю тиску, яка використовується для зупинки зовнішніх кровотеч з кінцівок. Наприклад:
- бинт Мартенса;
- SWAT Tourniquet або його український аналог «Омега»;
- джгут Есмарха;
Турнікет — це ручний пристрій для зупинки кровотеч із механізмом контролю тиску, яким найчастіше є закрутка. До відомих брендів-виробників турнікетів належать САТ, SICH, SOFТ-T, ТМТ, SAM XT. Основна перевага турнікета — простота використання, адже навіть якщо в постраждалого одна рука поранена, він легко та швидко може самостійно накласти його собі другою рукою.
Читайте також: Як накладати турнікет
Час і швидкість накладання мають вирішальне значення для подальшого прогнозу. Приблизно ⅔ смертей, яким було би можливо запобігти на місці події, травми чи поранення — це смерті через кровотечі з кінцівок. Якщо людина має при собі або в аптечці турнікет і вміє ним користуватися, її шанси вижити значно підвищуються.
Також існують технічні джгути. Наприклад, венозний джгут — це пристрій, що має вигляд гумової трубки чи тканинної стрічки та призначений для медичних маніпуляцій із забору крові з вени. Раніше джгути/турнікети використовували тільки для зупинки кровотеч з кінцівок. В інших місцях, наприклад, під пахвами, в пахвині, на сідницях чи шиї (так звані «вузлові кровотечі») використовували інші види тиску (прямий тиск, тампонування ран, компресійні пов’язки).
В останні роки з’явилися нові розробки — «вузлові турнікети». Це спеціальні вироби з різними варіантами закруток, які можна використовувати при кровотечах в області пахвини або плеча. Типовим зразком вузлових турнікетів є SAM SJT.
Чим небезпечні неякісні джгути
Кровоспинний джгут — це пристрій, основна функція якого полягає в зупинці кровотечі. Неякісні джгути можуть спричинити смерть або інвалідність постраждалого. Їхня основна проблема — створення недостатнього тиску або недостатня підтримка необхідного тиску для зупинки кровотечі.
Зупинка кровотечі — це насамперед тиск. Він має бути достатньо сильним і підтримуватися достатньо тривалий час, щоб забезпечити утворення тромбу та зупинити загрозливу для життя кровотечу. Якщо перетягування судини буде недостатньо сильним, кровотеча продовжиться (буде «підтікати») і постраждалий може стекти кров’ю й померти. Також у людини може розвинутися особливий патологічний стан — геморагічний шок, який дуже важко піддається лікуванню та може спричинити смерть через деякий час навіть у лікарні.
Читайте також: Перша допомога при кровотечах: види кровотечі, алгоритм дій
Інше ускладнення внаслідок використання неякісного джгута — це перекриті вени (вони розташовуються ближче до шкіри, тому їх перетиснути легше), але прохідні для крові артерії. В такому випадку кров і далі надходитиме та буде накопичуватися в занадто перетягнутій джгутом кінцівці, постійно стискаючи оточуючі м’язи та інші тканини. Внаслідок передавлення м’язів, уже через деякий час м’язова тканина починає відмирати — розвивається важка патологія, що називається «синдром тривалого здавлювання». Схожа ситуація виникає, наприклад, коли людина тривалий час перебуває під завалами: через сильне та тривале стиснення тканин порушується обмін речовин, накопичуються токсичні продукти розпаду. Після того, як стиснення припиняється, ці продукти розпаду потрапляють до загального кровотоку та погіршують роботу нирок, що може спричинити смерть людини.
Ще одне можливе ускладнення — відмирання більшої частини м’язів, розташованих нижче накладеного джгута. Це може спричинити ампутацію постраждалої кінцівки та інвалідність людини.
Саме тому вибір якісного джгута/турнікета є критично важливим для збереження життя та здоров’я постраждалого, успішного проведення подальшого лікування. Принципове невикористання неякісного продукту може врятувати життя та попередити серйозні ускладнення.
Часті питання: відповідає SICH
Чи потрібно цивільним мати в аптечці турнікет?
Цивільним особам важливо мати турнікет в аптечці для надання ефективної першої допомоги при загрозливій для життя кровотечі. Турнікет може допомогти швидко та ефективно зупинити критичну кровотечу в разі травм і поранень під час ДТП, обстрілів тощо та зберегти життя та здоров’я постраждалому.
Як не помилитися при виборі турнікета й не придбати підробку?
Треба дуже прискіпливо ставитися до виробів маловідомих або невідомих брендів, особливо китайських виробників. Ми рекомендуємо обирати продукцію таких загальновизнаних виробників, як, наприклад, SICH, САТ, SOFТ-T, ТМТ, SAM XT тощо, більшість з яких рекомендовано Комітетом TCCC (Tactical Combat Casualty Care — одним із підрозділів Міністерства оборони США, який займається формуванням протоколів з надання тактичної допомоги постраждалим під час бойових дій).
Де звичайній людині купити якісний турнікет?
Сьогодні турнікети пропонують безліч продавців, тому проблема радше не в тому де купити, а в тому, який саме продукт вам підходить. Необхідно обирати турнікет, яким ви вмієте користуватися. Для того, щоб отримати навички користування турнікетом, потрібно пройти відповідний вишкіл чи тренінг. Після цього рекомендуємо вибрати продукцію вищезгаданих брендів.
Куди не можна накладати джгут-турнікет?
Кровоспинні джгути/турнікети не накладаються на «вузлові точки» — ділянки прикріплення до тулубу інших частин тіла, а саме:
- шию та голову;
- суглоби;
- пахвинну ділянку, сідниці, під пахвами;
- тулуб.
Це пояснюється тим, що технологічно джгут перетисне крупні судини, які проходять вздовж трубчастих кісток, тобто на кінцівках, де можливе колоподібне охоплення тканин.