Гемостатик — це критично важливий інструмент в арсеналі медичних працівників, який використовується для зупинки кровотеч у різних клінічних ситуаціях. Різноманітність доступних на ринку гемостатиків дозволяє медикам вибирати найбільш відповідний варіант залежно від характеру та інтенсивності кровотечі, що підвищує шанси постраждалого на виживання та швидке одужання.
У цій статті детально розглянемо що таке гемостатичні засоби, які вони бувають та в яких ситуаціях застосовувати гемостатики, а в яких кровоспинні турнікети.
Що таке гемостатики, або гемостатичні засоби
Гемостатичні засоби, або гемостатики («кровоспинні») — це спеціалізовані вироби та матеріали, які використовуються для зупинки та контролю кровотеч.
Механізм дії, що зупиняє кровотечу залежить від типу гемостатиків. Загалом, їх поділяють на механічні, хімічні, та комбіновані.
Механічні гемостатичні засоби – це такі як джгути (турнікети), що тиснуть на судини вище рани, чим фізично перешкоджають крововиливу, або такі як марля та інші перев’язувальні матеріали, що затримують кровотечу та створюють умови для формування тромбу, і таким чином запобігають подальшій кровотечі.
Хімічні засоби, наприклад, тромбін або фібрин, містять речовини, що сприяють фізіологічним процесам зсідання крові.
Засоби, Прикладом комбінованих засобів є марля, просочена хімічним гемостатиком, таким чином застосовується подвійний механізм зупинки кровотечі.
Зазвичай гемостатики використовуються в хірургії, стоматології, а також при наданні медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях (війна, ДТП тощо), коли швидка та ефективна зупинка кровотечі може врятувати життя.
Читайте також: Як стати бойовим медиком в Україні
Класифікація гемостатичних засобів
Вище ми описали основні типи гемостатиків за механізмом дії. Зупинимося на них детальніше.
Класифікація гемостатичних засобів охоплює широкий спектр виробів. Їх різноманітність дозволяє рятівникам і медикам вибирати найвідповідніше залежно від ситуації, враховуючи, як ці засоби взаємодіють з раною та кровотечею.
Отже, які ж бувають гемостатичні засоби, розкажемо далі.
Фізичні гемостатичні засоби — це засоби, які створюють механічний бар’єр або тиск: турнікети, марля та бинти, затискачі тощо. Їх застосовують вище рани або безпосередньо на неї, уникаючи тиску на саму рану, для затискання пошкоджених судин, зупинки витікання крові та подальшого формування тромбу.
Саме тому важливість вибору якісного джгута або турнікета є незаперечною. Відмова від використання неякісних виробів допоможе врятувати життя та уникнути важких ускладнень. Одним із прикладів якісних турнікетів є продукція SICH-Tourniquet, вироблена за запатентованою технологією. Ця технологія гарантує міцність стрічки та її ефективність у мокрому, засніженому, брудному стані, а також при використанні за критичних температур.
Біологічні гемостатики — це хімічні речовини природного походження, такі як колаген, фібрин, тромбін та інші біологічні матеріали, які активують чи прискорюють процеси формування кров’яного згустку в місці травмування судини та витікання крові.
Хімічні гемостатики — це хімічні речовини (природні або синтетичні полімери), які сприяють зсіданню крові. Наприклад, препарати кальцію активують зсідання на молекулярному рівні.
У військовій справі найчастіше використовують контактні хімічні речовини — вони згущують кров безпосередньо у рані. Це найчастіше хітозан і коалін.
Хітозан — природний полісахарид, який видобувається з багаторазово очищених панцирів креветок, яких виловлюють у водах Північного Льодовитого океану. Механізм дії обумовлений тим, що хітозан за електричним зарядом позитивний і притягує негативно заряджені еритроцити та тромбоцити, в результаті чого утворюється згусток-тромб.
Переваги хітозану:
- його ефективність не знижується при низькій температурі;
- він діє навіть за наявності порушень зсідання крові (гемофілія, коагулопатії);
- хітозан, нанесений на рану, забезпечує склеювання пошкоджених м’яких тканин і запобігає відновленню кровотечі при транспортуванні.
Каолін, або ж «біла глина» — це тонкий порошок з мінералу каолініту. Утворюється при вивітрюванні гранітів, гнейсів та інших гірських порід, що містять польові шпати. Каолін дуже пористий, тому при контакті з кров’ю миттєво абсорбує молекули води в зоні кровотечі. Це так звана гемоконцентрація, яка призводить до швидкого утворення тромбу шляхом місцевого накопичення в рані факторів зсідання крові.
Контактні гемостатики третього покоління на основі каоліну не викликають підвищення температури в місці застосування. До переваг каоліну також належить гіпоалергенність, обумовлена тим, що в зоні контакту відбувається фізична реакція — абсорбція.
Гемостатики чи турнікети: особливості використання
Гемостатичні засоби та кровоспинні турнікети використовують для зупинки кровотеч, але вони діють різним чином, доповнюючи один одного у відповідних обставинах. Вони є рівно важливими в надзвичайних ситуаціях, коли зупинка сильної кровотечі є визначальним фактором для виживання постраждалого.
Кровоспинний турнікет використовується для тимчасового, але дуже ефективного припинення критичної (масивної) кровотечі з магістральних судин кінцівок. Турнікет накладається на кінцівку вище місця поранення та затягується, поки кровотеча не припиниться. Це засіб першої допомоги при тяжких травмах, коли інші методи контролю кровотечі неможливі, неефективні або занадто повільно діють.
Читайте також: Як накладати турнікет
Контактні гемостатики наносяться безпосередньо на рану для стимуляції природного механізму зсідання крові та механічного блокування кровотоку. Вони особливо ефективні для контролю кровотеч у тих ділянках тіла, де неможливо ефективно використовувати турнікет, наприклад, на шиї, під пахвами, на сідницях або в області паху.
Комбіноване використання турнікетів і гемостатиків може значно підвищити шанси на успішне припинення кровотечі та виживання потерпілого в екстремальних умовах. Наприклад, турнікет накладається для негайної зупинки масивної кровотечі на кінцівці, а гемостатичні засоби наносяться для стабілізації стану до прибуття в лікарню або до проведення подальших хірургічних втручань.
Такий комплексний підхід дозволяє ефективно реагувати на різні типи травм і максимально зберегти життя та здоров’я постраждалих.
Слід ретельно вибирати засоби для зупинки крові та віддавати перевагу продукції відомих брендів, як от SICH. Наші турнікети виробляються за унікальною технологією, оснащені м’яким покриттям і надійними фіксаторами.
Часті питання: відповідає SICH
Переважно в якій формі мають бути гемостатичні засоби в аптечці військового?
Контактні гемостатики виробляються в трьох різних формах — гранули, аплікатори / ін’єкційні засоби та бинти. Порошок або гранули засипаються прямо до рани. Аплікатори з гемостопами дозволяють вводити діючу речовину до вузьких глибоких ран. Бинти, просочені хітозаном або каоліном, зручні при тампонуванні рани та в подальшому легко видаляються.
На сьогодні замість звичайних рулонних бинтів з гемостопами випускають Z-fold (зет-фолд) бинт, тобто складений гармошкою, упаковка якого має пласку форму, більш зручну для зберігання та накладання на рану.
Гемостатичні засоби у формі порошків практично не використовуються в польових умовах.
Які гемостатики більш ефективні для зупинки кровотеч?
І коалінові, і хітозанові гемостатичні засоби достатньо ефективні та активно використовуються.
Гемостатичні засоби продаються без рецепта чи з рецептом?
Ті, що використовують у військових індивідуальних аптечках — продаються без рецепта.
Джерело зображень: Shutterstock