Головна 9 Домедична допомога 9 Мінно-вибухова травма: як надати домедичну допомогу

Мінно-вибухова травма — це серйозна небезпека у зонах конфліктів або на територіях, де тривають військові дії. Надання домедичної допомоги в таких випадках є критично важливим, адже від швидкості та адекватності реакції може залежати виживання постраждалих.

У цій статті ми обговоримо основні принципи ефективної першої допомоги при мінно-вибухових травмах, зокрема методи зупинки кровотеч, захист від подальшої травматизації та підготовку до транспортування постраждалого. Важливо розуміти, які дії можуть врятувати життя та як уникнути поширених помилок при наданні допомоги.

Що таке мінно-вибухова травма

Мінно-вибухова травма (МВТ) — це вогнепальна поєднана травма (політравма), що виникає у постраждалого внаслідок вибуху мінних боєприпасів і характеризується впливом кількох ушкоджуючих факторів.

Читайте також: Рятування людей з-під завалів: допомога

Фактори ураження при мінно-вибуховій травмі

Ознаки мінно-вибухової травми залежно від виду фактора ураження:

  1. Ураження ударною хвилею:
  • акубаротравма, закрита черепно-мозкова травма;
  • розриви внутрішніх органів (легені, печінка, селезінка тощо) з можливою внутрішньою кровотечею та розвитком шоку;
  • переломи кісток, особливо довгих трубчастих кісток;
  • травматичні ампутації кінцівок, частіше — нижніх.
  1. Осколкові поранення:
  • множинні рани різних ділянок тіла;
  • мінно-вибухові поранення внутрішніх органів;
  1. Масивна крововтрата — внутрішня та зовнішня (як наслідок ураження ударною хвилею та осколками).
  2. Термічні ураження:
  • опіки різного ступеня, особливо відкритих ділянок тіла та дихальних шляхів;
  • обвуглення та карбонізація тканин.
  1. Токсичні ураження, а саме інгаляційне отруєння:
  • продуктами горіння;
  • вибуховими речовинами;
  • чадним газом.
  1. Комбіновані ураження:
  • поєднання різних видів травм (механічних, термічних, токсичних);
  • синдром взаємного обтяження — коли кожне з ушкоджень погіршує загальний стан постраждалого і спільний їх перебіг протікає тяжче та з більшим ризиком ускладнень, ніж при ізольованій травмі.
  1. Психологічні наслідки:
  • гострі стресові розлади;
  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Перша допомога при мінно-вибухових травмах

Перша допомога при мінно-вибухових травмах принципово не відрізняється від надання допомоги при інших пораненнях чи ушкодженнях. Вона проводиться за алгоритмом MARCH. Необхідно провести швидкий первинний і детальний вторинний огляди постраждалого, стабілізувати життєво важливі функції, зупинити кровотечі, іммобілізувати переломи та забезпечити швидку евакуацію до спеціалізованих медичних закладів. При наданні допомоги в зоні ураження важливо також пам’ятати про можливу наявність поблизу невибухнувших боєприпасів і дотримуватися заходів безпеки.

Окремо слід зупинитися на наданні допомоги при критичній кровотечі внаслідок мінно-вибухових поранень.

Читайте також: Перша допомога при кровотечах: види кровотечі, алгоритм дій

На місці інциденту ви нічого не вдієте зі внутрішньою кровотечею, але приблизно дві третини смертей, яким можна запобігти на полі бою — саме внаслідок масивної кровотечі з кінцівок. Досить часто це відбувається при мінно-вибухових травмах. Тож зупинка кровотечі з ран кінцівок є першочерговою при наданні першої допомоги постраждалим від МВТ.

Щоб зупинити масивну кровотечу та врятувати постраждалого, необхідно використовувати тільки оригінальні турнікети з доведеною ефективністю від надійних виробників — наприклад, SICH-tourniquet або рекомендовані Комітетом ТССС. Турнікети SICH виготовляються за запатентованою технологією, з надміцним зціпленням стрічки, яка гарантовано спрацьовує в критичних умовах використання.

Зупинка масивної кровотечі від мінно-вибухової травми турнікетом

Часті питання: відповідає SICH

Як правильно діяти, якщо вибух спричинив травмування декількох людей одночасно?

Спочатку треба впевнитися в особистій безпеці, потім провести первинне сортування постраждалих (див. нашу статтю на цю тему) для визначення послідовності з надання допомоги.

Чи відрізняється домедична допомога при мінно-вибухових травмах для дорослих і дітей?

Алгоритм надання домедичної допомоги при МВТ однаковий для усіх випадків. Певні особливості, обумовлені відмінностями між дітьми та дорослими, враховуються при лікуванні в медичних закладах, але для домедичної допомоги відмінності немає.

Як підготувати місце для безпечного та ефективного надання першої допомоги в зонах високого ризику подальших вибухів?

Перше, що необхідно пам’ятати та безумовно виконувати при наданні домедичної допомоги — це гарантувати особисту безпеку рятівника. Якщо наближення до постраждалого є небезпечним, і немає можливості самостійно допомогти на місці події або перемістити постраждалого в укриття чи інше безпечне місце, не слід наближатися, доки не прибули рятувальники ДСНС, поліцейські, сапери тощо. В такому випадку постраждалому знадобляться навички самодопомоги. Тому так важливо особисто пройти відповідні курси з надання домедичної допомоги та мінної безпеки.

Джерело зображень: Shutterstock