Підготували матеріал, у кому розповідаємо, як відбувається рятування людей з-під завалів. Ви дізнаєтеся, куди звертатися по допомогу, якщо побачили людину під завалами, як правильно діяти та чи взагалі можна самостійно витягувати постраждалого. Також ви дізнаєтесь, як поводитися, якщо під завалами опинилися ви самі.
Зважаючи на ситуацію в Україні, ця інформація допоможе вам врятувати своє життя та допомогти будь-якій людині, що опинилася в екстреній ситуації, наприклад, після ракетного обстрілу.
Алгоритм дій під час рятування людей з-під завалів
Якщо ви стали свідком або самі опинилися під завалом та у вас працює мобільний зв’язок, викликайте допомогу. Загальний номер служби порятунку — 112 зі всіх мобільних операторів України. Рятування людей з-під завалів відбувається за певним алгоритмом, яким володіють фахівці ДСНС.
Якщо ви опинилися на місці події та почули, що під завалами знаходяться люди:
- Одразу покличте допомогу — рятувальників ДСНС, поліцейських, медиків, які прибули на місце події. Якщо рятувальників на місці події немає — дзвоніть на лінію 112.
- Оцініть, чи безпечно вам наближатися до завалу, чи немає поблизу інших загроз: снаряди, що не вибухнули, пожежа, оголені дроти електромережі тощо.
- Спробуйте поговорити з постраждалим: заспокоїти його/її, з’ясувати скільки людей ще є під завалом, скільки часу вони там знаходяться, чи є можливість рухатися, з’ясувати ПІБ, стан здоров’я, отримані травми.
- Якщо ви можете бачити постраждалого, спробуйте оцінити його стан, насамперед — наявність масивних кровотеч з кінцівок. Людина може померти за лічені хвилини, якщо критичну кровотечу не зупинити. За можливості зупиніть кровотечу за допомогою турнікету або прямим тиском на рану. Використовуйте турнікети тільки перевірених виробників (наприклад, продукцію бренду SICH-Tourniquet або інші, рекомендовані країнами-членами НАТО).
Читайте також: Як накладати турнікет
- Не залишайте постраждалого на самоті, розмовляйте та заспокоюйте його.
- Не намагайтеся самостійно витягнути постраждалого з-під завалу: ви можете ускладнити його стан.
- У випадку, коли рятувальників ще немає, і є реальна загроза життю постраждалого (наприклад, пожежа, що продовжується, не зупинена критична кровотеча тощо), можна самостійно спробувати витягти постраждалого з-під завалу, надати йому допомогу, але краще дочекатися рятувальників.
- Після прибуття рятувальників, надайте їм усю отриману інформацію та виконуйте їх вказівки.
Як проводиться витягування уражених з-під завалів
Витягування уражених з-під завалів — це складний процес, який вимагає спеціальної підготовки та досвіду. Правильно виконана операція може значно підвищити шанси на порятунок постраждалих, тому важливо дотримуватися всіх вказівок і робити все можливе для гарантування безпеки та ефективності витягування.
Якщо ви бачите завал і маєте підозру на перебування під завалами людей, негайно викличте службу рятувальників за номером екстреного виклику 112 і надайте інформацію про місце події та можливу кількість постраждалих. Не намагайтеся вирішити ситуацію самостійно, оскільки це може бути небезпечно як для вас, так і для постраждалих.
Що робити, якщо ви самі опинилися під завалами будівлі: покрокова інструкція
Далі надаємо рекомендації експертів МВС України: що робити, якщо ви опинилися під завалом:
- Намагайтеся зберігати спокій і не панікувати: до вас уже їдуть рятувальники.
- За можливості, подавайте сигнали рятувальникам — кричіть, увімкніть ліхтарик, стукайте по батареях тощо.
- Рятувальники періодично влаштовують хвилину тиші. У цей час слід якомога голосніше кричати та подавати сигнали, щоб вас почули та помітили.
- Не використовуйте сірники чи запальнички — це може спричинити вибух.
- Якщо вас почули, з вами зв’язалися, спробуйте заспокоїтися та виконуйте рекомендації рятувальників. Їм потрібен час, аби крізь завали дістатися до вас, адже процедура витягування уражених з-під завалів може бути довготривалою.
- Якщо вас не чують, роздивіться довкола, спробуйте вивільнити руки та ноги.
- Якщо частину тіла притиснуло й звільнити її неможливо, варто спробувати масажувати ділянку тіла вище місця затискання, щоб підтримати циркуляцію крові.
- Не розбирайте самотужки завали довкола себе, щоб не зрушити перекриття чи балки, на яких усе тримається.
- Якщо вам вдалося вибратися, огляньте себе та, за необхідності та можливості, надайте собі та іншим першу допомогу. Насамперед потрібно зупинити кровотечі з кінцівок, адже саме кровотечі є найпоширенішою причиною смерті, якій можна було запобігти. Для зупинки кровотечі використовуйте якісні медичні турнікети та бандажі, наприклад, виробника SICH.
- Якщо розумієте, що немає сил і можливості вибратися, продовжуйте кликати на допомогу та чекати на рятувальників.
Читайте також: Синдром тривалого стиснення: ознаки, перша допомога
Дотримуючись цих кроків, ви збільшуєте свої шанси на порятунок і допомагаєте рятувальникам вас звільнити.
Часті питання: відповідає SICH
Скільки часу людина може залишатися живою під завалами
Це залежить від того, чи людина поранена або ж її затиснуло, який загальний стан її здоров’я, вік, пора року. Загалом, відомі випадки, коли рятувальники навіть через декілька днів знаходили постраждалих під завалами живими.
Які завали найбільш небезпечні для життя
Найбільш небезпечно опинитися під завалами панельної або цегляної будівлі.
Джерело зображень: Shutterstock