Головна 9 Домедична допомога 9 Концепція TCCC: що це, алгоритми надання допомоги

Концепція TCCC (Tactical Combat Casualty Care) — це підхід до надання медичної допомоги, який був спеціально розроблений для військовослужбовців, які діють в умовах бою. Цей метод зосереджений на зниженні смертності серед поранених солдатів, оптимізації лікування та адаптації медичних процедур до умов бойових дій.

У статті розбираємося, яка мета концепції TCCC та які є алгоритми допомоги згідно з нею.

Що таке концепція TCCC

Концепція TCCC (Tactical Combat Casualty Care) — це серія клінічних рекомендацій, призначених для надання медичної допомоги в умовах бойових дій на догоспітальному етапі. Ця концепція розроблена насамперед для військових медиків і військовослужбовців, а також для осіб, які надають допомогу на догоспітальному етапі під час збройних конфліктів.

TCCC був розроблений у 1990-х роках для медичної спільноти Командування Сил спеціальних операцій США. Спільна ініціатива Військово-морського командування спеціальних операцій і Командування спеціальних операцій з медичних досліджень і розробок, яку з 2002 року було зорганізовано у Комітет з ТССС (CoTCCC) розробила відповідну до бойових умов і науково обґрунтовану концепцію допомоги при травмах на основі статистики, отриманої під час попередніх конфліктів.

Концепція TCCC охоплює настанови щодо зупинки кровотеч, керування дихальними шляхами, протишокові заходи, рекомендації щодо обробки ран та інші важливі аспекти надання допомоги на полі бою, залежно від навченості рятівника та наявних ресурсів.

Основна мета концепції TCCC — навчити військовиків ефективно надавати медичну допомогу пораненим на полі бою, мінімізуючи при цьому ризик подальших втрат і забезпечуючи успішне виконання бойових завдань. TCCC передбачає: надання допомоги в умовах бойових дій, тактичної допомоги на місці та допомогу під час тактичної евакуації.

Надання допомоги, за концепцією TCCC, поділяється на три етапи, кожен з яких відповідає певній стадії бойового зіткнення:

  1. Допомога під вогнем (Care Under Fire): надання допомоги під ворожим обстрілом, коли основний пріоритет — безпека пораненого та рятівника, а також використання вогню у відповідь для придушення ворога.
  2. Тактична польова допомога (Tactical Field Care): надання допомоги в укритті, коли загроза прямого вогню мінімізована, але ще є ризик зустрічі з противником. На цьому етапі можливе застосування більш складних медичних процедур.
  3. Тактична евакуація (TACEVAC or Tactical Evacuation Care): допомога під час евакуації поранених з місця бою до медичного закладу, де можливе надання повноцінної медичної допомоги.

Концепція TCCC постійно оновлюється на основі досвіду, отриманого під час збройних конфліктів, а також наукових досліджень у галузі бойової медицини, щоб забезпечити ефективне та своєчасне лікування поранених на полі бою.

Алгоритми надання допомоги

Концепція ТССС використовує ряд медичних і тактичних алгоритмів (протоколів), деякі з яких були розроблені спеціально. Найбільш відомі з них: MARCH (алгоритм огляду та надання допомоги), AVPU (шкала визначення стану свідомості), ICOVER (спеціальний протокол TCCC для боротьби з бойовим стресом), 9-LINE (запит на евакуацію) тощо. Багато з цих алгоритмів було запозичено до екстреної медицини, і наразі успішно там використовуються.

Алгоритм MARCH

Алгоритм MARCH — це скорочення для послідовності дій при наданні домедичної та медичної допомоги на догоспітальному етапі, який використовується в рамках концепції ТССС. Спочатку при наданні допомоги військовики використовували цивільний алгоритм надання допомоги при травмі — ABCDЕ (про який поговоримо далі), але пізніше на його основі було розроблено більш універсальний алгоритм MARCH (на сьогодні — MARCH PAWS). Сутність усіх цих алгоритмів полягає в тому, що послідовність допомоги має запобігати смертям, — неминучим, якщо відповідна допомога не буде вчасно надана. Кожна літера та її місце в скороченні позначає вид травми або стану, наявність якого треба перевірити та негайно надати допомогу, аби запобігти смерті постраждалого. Так, наприклад, першочергове завдання при наданні допомоги за алгоритмом MARCH — це допомога при масивній кровотечі, яка спричиняє більшість смертей на полі бою та може вбити постраждалого за лічені хвилини. Ця проблема позначається першою літерою «М» — Massive Hemorrhage (масивна кровотеча). Інші літери відображають патологічні стани відповідно до часу настання смерті за відсутності допомоги, тобто:

М — Massive Hemorrhage (масивна кровотеча) — постраждалий може померти за 0,5-5 хв.;

А — Airway (дихальні шляхи) — непрохідність дихальних шляхів може вбити за 4-6 хв.;

R — Respiration (дихання) — від ускладнення поранень грудної клітки смерть може настати через 10-15 хв;

C — Circulation (кровообіг) — від порушення кровообігу та розвитку шоку постраждалий може загинути через декілька годин (а може й діб) після поранення, навіть якщо він буде в госпіталі;

H — Hypothermia/Head Injury (переохолодження/травма голови) — переохолодження ускладнює всі стани, пов’язані із крововтратою (М та С), що може прискорити настання смерті; травми голови (якщо вчасно не надати допомогу) також можуть стати причиною смерті через декілька діб і навіть тижнів після поранення, або матимуть довготривалі наслідки для здоров’я пораненого.

Читайте також: Алгоритм MARCH: все, що треба знати

Алгоритм ABCDE

При підтримці Комітету з травми Американського коледжу хірургів в кінці 1970-х – на початку 1980-х років була розроблена спеціалізована навчальна програма для медичних працівників з надання допомоги при гострих травмах — Advanced trauma life support (ATLS).

Спочатку розроблена для невідкладних ситуацій, де присутні лише один лікар і одна медсестра, програма ATLS наразі широко визнана як стандарт з надання допомоги для оцінки стану постраждалого та лікування в травматологічних центрах. Передумовою програми ATLS є першочергове лікування найбільшої загрози життю. Вона також передбачає, що відсутність точного діагнозу та детального анамнезу не повинна сповільнювати визначене лікування травми з найбільш критичними за часом втручаннями, що виконуються на ранніх стадіях.

Основним алгоритмом, започаткованим програмою, був алгоритм ABCDЕ (який ліг в основу алгоритму MARCH). Він став фундаментальним підходом в екстреній медицині щодо вибору пріоритетів в оцінці та лікуванні пацієнтів у багатьох невідкладних ситуаціях, від надання першої допомоги до стаціонарного медичного лікування, основою підготовки медиків за програмою ATLS. Програма постійно оновлюється. Останніми роками, зважаючи на розповсюдження тероризму та збройних конфліктів, все частіше застосовують варіант СABCDЕ.

Скорочення СABCDЕ представляє 6 основних компонентів: Critical bleeding (критичні кровотечі) Airway (дихальні шляхи), Breathing (дихання), Circulation (кровообіг), Disability (травми нервової системи), Exposure and environmental control (оцінка та контроль оточуючих умов). В різних варіаціях алгоритму відображені місцеві особливості (наприклад, в Англії деякі деталі відрізняються від австралійських) або професійна медична специфіка (кардіологія, травматологія тощо).

Але загалом цей варіант практично відтворює послідовність MARCH, має ті самі етапи.

Різниця між ТCCC і ТЕСС

TCCC (Tactical Combat Casualty Care) та TECC (Tactical Emergency Casualty Care) — це дві дуже схожі концепції, призначені для надання допомоги пораненим особам у різних умовах. Хоча обидві системи мають схожу структуру та підходи, вони адаптовані до різних сценаріїв застосування.

TCCC зосереджений на наданні допомоги в умовах бойових дій. Ключова особливість TCCC — це адаптація медичних процедур з урахуванням військово-тактичної обстановки. Протокол охоплює три основні етапи: допомогу під вогнем, допомогу на полі бою та тактичну евакуацію. Мета TCCC — мінімізувати смертність на полі бою, забезпечуючи пораненим належне лікування у критичні моменти.

TECC, з іншого боку, адаптує підходи TCCC до цивільних сценаріїв, таких як відповіді на терористичні атаки, стрілянина в громадських місцях, масові ДТП, природні катаклізми, інші надзвичайні ситуації.. TECC зосереджений на використанні тактичної медицини спеціалізованими цивільними бригадами екстреної допомоги, та рятувальниками-немедиками: поліцейськими, пожежниками тощо. Концепція включає гарантування безпеки на місці події, оцінку загроз, сортування, надання домедичної та екстреної медичної допомоги під час критичних ситуацій та евакуацію поранених.

Основна відмінність між TCCC і TECC полягає в їх зосередженні на відповідному оточенні (військовому або цивільному) та специфіці реагування на надзвичайні ситуації, і серед іншого — на правових дозволах та обмеженнях. Обидві системи підкреслюють важливість швидкого реагування, пріоритетності дій і гарантування безпеки, як рятувальників, так і постраждалих.

Використання турнікета SICH-Tourniquet відповідно до концепцій TCCC (Tactical Combat Casualty Care) та ТЕСС (Tactical Emergency Casualty Care) є критично важливим для ефективної зупинки та контролю масивних кровотеч з кінцівок у бойових умовах і надзвичайних ситуаціях. Турнікети SICH-Tourniquet спеціально розроблені для швидкого та надійного перекриття кровотоку при серйозних кровотечах, які є однією з основних причин смертності на полі бою (на місці події) на догоспітальному етапі.

Використання турнікета відповідно до концепцій TCCC

Концепція TCCC в Україні

Протокол надання домедичної допомоги в бойових умовах в Україні регламентується наказом МОЗ від 09.03.2022 року №441, клінічними настановами Міністерства охорони здоров’я, наказами й настановами Міністерства оборони України, Головнокомандувача ЗСУ, Командування медичних сил, іншим нормативними актами, розробленими відповідно до концепції ТССС і стандартів НАТО, що стосуються надання допомоги пораненим на догоспітальному етапі, основою яких також є концепція ТССС.

Зважаючи на унікальний досвід, які отримали медичні служби сил оборони та безпеки України під час російсько-української війни, особливо під час повномасштабного вторгнення, українські фахівці постійно консультуються з представниками Комітету ТССС для внесення відповідних змін до чинних алгоритмів з метою найбільш ефективного надання допомоги пораненим на полі бою.

Наприклад, досвід використання турнікетів різних типів дозволив українським фахівцям пропонувати Комітету ТССС розглянути можливість офіційно рекомендувати турнікети SICH-Tourniquet для використання також у США та країнах НАТО, частина з яких уже давно його використовують.

Читайте також: Будова кровоспинного турнікета

Часті питання: відповідає SICH

Чому освіта та тренінг з TCCC важливі для медичних працівників?

Навчання та тренінг з TCCC важливі для всіх військовослужбовців, співробітників сил оборони та безпеки України, та для всіх медичних працівників — цивільних і військових, оскільки ці знання та навички допомагають збільшити шанси на виживання поранених в умовах бойових дій.

Що таке Care Under Fire?

Care Under Fire є першим етапом TCCC, зосередженим на наданні першої допомоги у безпосередній бойовій ситуації (під обстрілом). Основний акцент робиться на тактичній складовій (виконанні бойового завдання, вогневій відсічі ворогу, створені безпечної зони або відхід до укриття для надання допомоги) та, за можливості, контролю кровотеч.

Як управляти кровотечею в рамках TCCC?

Зупинка кровотечі (англ. — bleeding management або bleeding control, тобто управління або контроль кровотеч) в TCCC зазвичай включає використання турнікетів, наприклад, таких як Sich-Tourniquet, для швидкого припинення екстремальної втрати крові з кінцівок, а також тампонаду ран, накладання компресійних пов’язок тощо.

Які оновлення внесено до TCCC за останні роки?

Останніми роками TCCC включив до рекомендацій використання новітніх гемостатичних і фармакологічних засобів, проведення трансфузії цільної крові та її препаратів для запобігання шоку, використання портативних приладів УЗД для діагностики внутрішніх кровотеч, розвиток телемедицини для віддаленого консультування поранених, розробку більш ефективних методів евакуації та багато інших речей, які підвищують шанси пораненого на виживання.

Джерело зображень: Shutterstock