Важливою навичкою, яка може врятувати життя людини, є вміння надавати першу допомогу при різних видах травм. З цієї статті ви дізнаєтесь, які бувають ознаки перелому та чи можна відрізнити перелом від забою без спеціального обстеження. Також ми розповімо про види переломів і поділимось інформацією, як правильно допомогти постраждалому, який має підозру на перелом кінцівки.
Що таке перелом
Перелом — це часткове або повне порушення цілісності кістки, яке виникає внаслідок використання механічної сили. Також перелом може виникати внаслідок патологічного процесу в кістці, пухлини або запалення. Через переломи порушується опорна та рухома функції кінцівки, сегменту тіла. У тяжчих випадках переломи можуть спричинити смерть людини.
Своєчасна та правильно надана перша допомога при переломах запобігає розвиткові ускладнень (кровотечі, зміщенню кісткових відламків тощо), зменшує летальність, дозволяє постраждалим швидше одужати.
Причини переломів
Найчастіше переломи виникають унаслідок:
- високоенергетичних травм (ДТП, падіння з висоти, удар, вогнепальне поранення);
- постійного перенавантаження кістки (стресові переломи / переломи втоми);
- остеопорозу або інших захворювань кісткової тканини.
Розуміння причин і ризикових факторів переломів є важливим для розроблення стратегій профілактики та зменшення їх виникнення. Забезпечення належного догляду та підтримання здоров’я кістково-м’язової системи може сприяти зменшенню частоти та важкості переломів.
Види переломів
Вирізняють такі види переломів:
- закриті (шкіру не пошкоджено) або відкриті (шкіру пошкоджено);
- без зміщення (з незначним зміщенням осі кісткових відламків) або зі зміщенням;
- прості або складні (зі значним пошкодженням м’язів, нервів, судин).
Перелом може стосуватися:
- діафізу кістки, тобто центральної частини довгої кістки;
- епіфізу або метафізу довгої кістки (проксимального — ближче до центра тіла, дистального — далі від нього).
Класифікація переломів допомагає медичним фахівцям визначати оптимальний план лікування та реабілітації для кожного пацієнта, зменшуючи ризик ускладнень і сприяючи ефективному відновленню.
Ознаки перелому
Ознаки перелому можуть бути абсолютними та відносними. Абсолютні, тобто характерні тільки для переломів, ознаки — це:
- деформація кінцівки в зоні перелому;
- крепітація кісткових відламків (хрускіт) при терті один з одним;
- відкрита рана, видимі кінці кісток або їх відламки в рані;
- вкорочення кінцівки;
- патологічна рухливість у зоні перелому.
Відносні ознаки можуть виникати як при переломах, так і при вивихах, розтягненнях. До таких ознак належать:
- різкий, постійний біль у місці травми в спокої або при пасивних рухах, який посилюється при осьовому навантаженні на кістку;
- гематома (крововилив у зоні травми);
- набряк і припухлість тканин у зоні травми;
- порушення функції кінцівки.
Симптоми закритих і відкритих переломів схожі, основна відмінність випливає з визначення: при відкритих переломах є пошкодження шкіри та може бути кровотеча.
Читайте також: Перша допомога при кровотечах: види кровотечі, алгоритм дій
Важливо: необережне поводження при переломі є дуже небезпечним, бо кінці або відламки кісток можуть додатково пошкодити навколишні тканини, кровоносні судини, нерви або перетворити закритий перелом на відкритий.
Огляд постраждалих з підозрою на перелом проводять максимально обережно, без різких рухів і дій, що можуть посилити біль і погіршити їх стан.
Ознаки закритого перелому
Ознаки закритого перелому кісток кінцівки:
- неприродне положення кінцівки;
- біль у зоні рани / деформації кінцівки;
- патологічна рухливість у кінцівці;
- крепітація (хрускіт) у місці перелому;
- гематома в зоні перелому (розпухання кінцівки);
- порушення функцій ушкодженої кінцівки.
Ознаки відкритого перелому
До ознак відкритого перелому кісток кінцівки належать:
- наявність рани в місці перелому;
- біль у зоні рани;
- порушення функції ушкодженої кінцівки;
- неприродне положення кінцівки;
- патологічна рухливість у кінцівці;
- крепітація (хрускіт) у місці перелому;
- наявність відламків кістки в рані;
- кровотеча з рани.
У таких випадках кровоспинні засоби стають невід’ємною частиною надання ефективної першої допомоги. Забезпечення безпечних умов для постраждалого та уникнення подальшого втрати крові стає пріоритетом. Важливо мати під рукою необхідні засоби для зупинки крові (кровоспинні турнікети, бандажі) та знати, як ефективно їх використовувати.
Як відрізнити перелом від забою
Відрізнити закритий перелом від забою на місці події іноді важко навіть досвідченому лікарю. Для цього необхідні додаткові дослідження, в першу чергу рентген-дослідження (рентгенографія, комп’ютерна томографія) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), які можна зробити тільки в лікарняній установі. Тому, навіть за наявності лише відносних ознак, у постраждалого на місці події припускають (підозрюють) наявність перелому та надають першу допомогу відповідно до цього припущення.
Читайте також: Джгут і турнікет: що це таке, у чому різниця
Перша допомога при переломах
Надання першої допомоги при переломах (закритих і відкритих) регламентується наказом МОЗ України від 09.03.2022 року № 441.
Якщо ви хочете допомогти, насамперед переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, постраждалого та людей, що перебувають поруч. Заспокойте постраждалого, поясніть, що ви робитимете та здійсніть виклик екстреної медичної допомоги.
Якщо у постраждалого ознаки відкритого перелому:
- розріжте одяг, огляньте рану;
- за наявності кровотечі з рани, дійте відповідно до Порядку надання домедичної допомоги постраждалим при масивній зовнішній кровотечі;
- накладіть на рану стерильну пов’язку;
- допоможіть постраждалому прийняти зручне положення, щоб він відчував якнайменше болю;
- іммобілізуйте (знерухомте) пошкоджену кінцівку за допомогою стандартного обладнання (шин) чи підручних засобів.
- визначте пульс на краю кінцівки до та після іммобілізації.
Якщо у постраждалого ознаки закритого перелому:
- допоможіть прийняти найменш болісне положення тіла;
- знерухомте пошкоджену кінцівку за допомогою шин чи підручних засобів.
- визначте пульс на краю кінцівки до та після іммобілізації.
Важливо: іммобілізацію можна проводити тільки в тому випадку, якщо ви пройшли відповідне навчання та вмієте це робити.
Після знерухомлення травмованої кінцівки, вкрийте постраждалого термопокривалом/ковдрою та подбайте про постійний нагляд аж до приїзду бригади екстреної медичної допомоги. Якщо стан постраждалого погіршуватиметься, повторно здійсніть виклик екстреної бригади.
Якщо є така можливість, отримайте від постраждалого та присутніх поруч інформацію про обставини виникнення травми.
Часті питання: відповідає SICH
Які переломи найбільш небезпечні?
Найбільша небезпека переломів полягає в імовірних ускладненнях. Відкриті переломи частіше дають ускладнення у вигляді кровотечі та емболії, які можуть спричинити смерть постраждалого. Ускладнення переломів хребта, кісток черепа можуть лікуватися роками, інколи спричиняють інвалідизацію постраждалих.
Які бувають ускладнення переломів?
Основні ускладнення виникають у разі пошкодження кровоносних судин і порушення кровопостачання тканин і/або нервів. Найбільш небезпечні ускладнення переломів — жирова емболія, яка може викликати закупорку судин частинками жиру з кісткового мозку, які проникають до судинного русла внаслідок перелому. Такий випадок може бути фатальними для постраждалого. До інших частих ускладнень належать масивна кровотеча та остеомієліт (запальний процес кісткового мозку внаслідок потрапляння інфекції).
За скільки часу зрощуються кістки після перелому?
Тривалість зрощення кістки залежить від важкості, місця перелому, віку постраждалого, правильно наданої допомоги, наявності ускладнень. У дітей кістки зрощуються швидше, у людей похилого віку — найдовше. В середньому процес зрощення перелому займає від 3 тижнів до 6 місяців та більше.
Чи можлива кровотеча при переломі?
Так, при відкритих переломах може виникати зовнішня кровотеча з рани. Якщо постраждалий вчасно не отримає першої допомоги, протягом кількох хвилин він може померти внаслідок кровотечі. Найбільш ефективним методом зупинки масивної кровотечі з ран кінцівки на місці події є накладання турнікета вище джерела кровотечі. Використання якісних турнікетів, наприклад, SICH-tourniquet, підвищить шанси постраждалого на виживання.
Джерело зображень: Shutterstock