За статистикою, приблизно дві третини смертей, яким можна було запобігти, спричинені саме критичними зовнішніми кровотечами. Джгут, або турнікет допомагає врятувати поранених на полі бою чи травмованих під час обстрілу, аварій на виробництві, нещасних випадків, ДТП тощо. У статті ми розглянемо ключові характеристики будови турнікета та принципи використання при наданні домедичної допомоги.
Будова турнікета на прикладі SICH
Будова турнікета нескладна: це міцна стрічка з регулятором тиску та надійним фіксатором, який забезпечує необхідне прилягання до кінцівки пацієнта під час транспортування або руху. Механічні джгути-турнікети нового покоління (SICH, RMT-T, SAM-XT, CAT, SOF-T та деякі інші) можна накладати самостійно, однією рукою, протягом 10-30 секунд.
SICH-Tourniquet (Strengthened Individual Combat Hybrid Tourniquet) ― найсучасніший гібридний джгут-турнікет українського виробництва, посилений металом, розроблений відповідно до стандартів НАТО та рекомендацій світової експертної спільноти. Конструктивно, він є чимось середнім між турнікетами CAT і SOFT-T.
У 2015 році незалежними експертами були проведені розширені тести джгутів усіх наявних на той момент українських виробників і копій джгутів CAT китайського виробництва. SICH-Tourniquet отримав найкращі результати тестів серед усіх учасників.
У 2018 році на базі міжнародного органу з оцінки відповідності та сертифікації ДП «Укрметртестстандарт» було проведено ґрунтовне дослідження функціональності, міцності та надійності сучасних зразків кровоспинних турнікетів українського й американського виробництва. За результатами тестувань, кращі результати серед усіх учасників показали джгути SICH і CAT 7 (сьомої генерації), а SICH визнано найкращим у тестах в умовах граничних температур (-40 / +50 градусів за Цельсієм).
SICH-Tourniquet витримує подвійні навантаження, ефективний у закривавленому чи забрудненому стані та не втрачає ефективності за критично низьких чи високих температур. Він не спричиняє атрофію чи некроз м’яких тканин, бо не защемлює їх при правильному накладанні. SICH-Tourniquet має максимальну площу та силу перекриття кровотоку порівняно з аналогами, і при цьому придатний до швидкого накладання однією рукою.
Основні елементи будови турнікета SICH:
- особлива м’яка та міцна липка стрічка;
- внутрішня стабілізаційна телескопічна платформа;
- дюралюмінієва фурнітура: вороток, пряжка та застібка-фіксатор;
- місце для зазначення часу накладання турнікета.
Липка стрічка
Вона фіксує вільний кінець турнікета після обмотування кінцівки, чим запобігає його сповзанню під час транспортування постраждалого.
Липка стрічка SICH-Tourniquet виробляється за особливою, запатентованою технологією, яка забезпечує надміцне зчеплення (адгезію) стрічки та її гарантовану фіксацію в будь-яких умовах: мокрому, засніженому, забрудненому стані, при використанні в умовах критичних температур (-40/+50).
Стропа
Стропа (внутрішня стрічка) ― важливий елемент механізму дії турнікета. Вона стягує кінцівку за допомогою воротка, завдяки цьому розірвані судини перетискаються і кровотеча зупиняється. У SICH-Tourniquet стропа виготовлена з особливого матеріалу, який водночас має допустиму еластичність і достатню надійність, щоб і перетиснути, і не травмувати ненароком.
Вороток
Вороток (стрижень) ― один з найважливіших елементів турнікета. Завдяки його обертанню навколо своєї осі стропа натягується та затискає травмовану судину. У SICH-Tourniquet вороток з легкого та міцного дюралюмінію і здатен витримувати великі механічні навантаження.
Фіксатор воротка
Фіксатор воротка ― елемент фурнітури, призначений у механізмі дії турнікета для фіксації воротка у скрученому положенні, коли той ефективно натягує стропу. Фіксація потрібна для того, щоб натягнута стропа, яка стискає травмовані судини кінцівки, не розпустилася.
У SICH-Tourniquet дюралюмінієвий фіксатор воротка трикутний, особливої запатентованої форми, яка дозволяє швидко й надійно фіксувати не тільки вороток, але й вільний кінець стрічки, запобігаючи послабленню турнікета під час транспортування постраждалого.
Стабілізаційна платформа
Стабілізаційна платформа ― основа будови турнікета. Ця спеціальна планка, на якій кріпиться фіксатор воротка, може бути з різних матеріалів ― від металу до тканини, і через неї проходить система «вороток-стропа» та липка стрічка. Вона не в останню чергу визначає ергономічність і межі використання турнікета ― на кінцівку якої товщини його можна накладати.
У SICH-Tourniquet внутрішня стабілізаційна телескопічна платформа зроблена з дюралюмінію. Її розміри разом з ефективною липкою стрічкою дозволяють використовувати турнікет на кінцівках діаметром від 5 до 80 см.
Пряжка
Через пряжку, яка кріпиться на платформі, пропускається стрічка для утворення петлі навколо травмованої кінцівки задля її затискання. Як і вся фурнітура турнікетів SICH, вона виготовляється з міцного та легкого дюралюмінію для максимальної ефективності та запобігання защемленню м’яких тканин.
Місце для приміток
Спеціальна стрічка або місце для зазначення (фіксації) часу є на всіх турнікетах. Це необхідно для профілактики «турнікетного» синдрому та вчасної заміни/конверсії турнікета.
У турнікета (джгута) SICH-Tourniquet таке місце розташоване ближче до вільного кінця липкої стрічки. Спеціальне сіре напилення дозволяє записати час навіть за відсутності маркера, використовуючи будь-який гострий предмет (патрон, гвіздок тощо).
Як працює турнікет: принцип роботи
Як уже згадувалося вище, за статистикою приблизно дві третини зі смертей, яким можна було запобігти на полі бою, спричинені критичними зовнішніми кровотечами з кінцівок. Кровоспинний джгут (англійською мовою ― «tourniquet») використовується для перекриття кровотоку в кінцівці нижче місця накладання і, таким чином, запобігання загрозливій кровотечі з магістральних судин, насамперед з артерій. Тому джгут накладають вище місця кровотечі.
Як же працює турнікет? Принцип його дії досить простий: навколо кінцівки утворюється петля, яка затягується, стискаючи судини, насамперед артерії. Таким чином перекривається постачання крові нижче місця стискання. При цьому припиняється не тільки кровотеча, але й кровопостачання інших тканин нижче місця накладання (стискання). Це може загрожувати відмиранням тканин, розташованих нижче та подальшою ампутацією.
Турнікет має підтримувати кровоспинний тиск доволі довго ― поки пораненого не доправлять до медиків і не буде можливості змінити турнікет на інший спосіб зупинки кровотечі. Тому існують певні конструктивні вимоги до турнікетів: довжина та ширина стрічки, міцність та еластичність матеріалів, з яких він виготовлений, надійність утримання тиску (ефективність зупинки кровотечі), дієвість у різних умовах довкілля (наприклад, при забрудненні), а також легкість і зручність накладання (в тому числі однією рукою) тощо.
У часи війни вкрай важливо мати при собі надійний та ефективний турнікет, він має зберігатися в кожній аптечці. Але не менш важливим є вміння ним користуватися. Це як зі зброєю: найкраща у світі гвинтівка не допоможе, якщо ви не вмієте стріляти. Лише турнікет і навички одночасно допоможуть врятувати ваше життя, життя ваших близьких, побратимів.
Читайте також: Джгут і турнікет: що це таке, у чому різниця
Як скласти турнікет SICH
Зазвичай усі виробники (SICH ― не виключення) складають джгут в упаковці на виробництві таким чином, щоб його можна було використовувати негайно. Але, як і зі зброєю, добрим правилом вважається заздалегідь перевірити джгут: дістати з упаковки, розвернути, перевірити якість липкої стрічки, фурнітури, цілісність стропи. Після перевірки треба скласти турнікет і покласти його до відповідного підсумка на вашому спорядженні або до аптечки.
Для цього ми рекомендуємо наступний алгоритм складання SICH-Tourniquet:
- Повністю розправити стрічку турнікета, липкою стороною донизу;
- Тримаючи за платформу, продіти вільний кінець стрічки у верхній отвір пряжки;
- Протягнути вільний кінець через пряжку на довжину приблизно 15 см, при цьому адгезивна поверхня (липка стрічка) цього відрізку буде зверху;
- Перегнути цей відрізок через пряжку, притискаючи його адгезивну поверхню до такої ж поверхні частини турнікета до пряжки, та з’єднати (зліпити) їх;
- Утримуючи однією рукою фіксатор, просунути іншу руку в отриману петлю та опустити її максимально донизу, при цьому адгезивна поверхня має бути направлена до вас, а кінчик попередньо з’єднаного відрізка (який було протягнуто через пряжку) має виступати за край нижнього згину петлі (в якому знаходиться ваша рука) не більше ніж на 1 см;
- Скласти турнікет навпіл адгезивними поверхнями всередину, з’єднуючи їх так, щоб з одного боку знаходилася платформа з воротком, з іншого ― тканинна частина стрічки турнікета, а її кінчик (до якого примикає місце для фіксації часу) виходив за край згину не більше, ніж на 1 см.
Все, можна вкладати турнікет до підсумку, кінчиком доверху. Коли будете його діставати, кінчик буде біля мізинця тої руки, якою діставатимете. При затягуванні турнікета на кінцівці, це допоможе вам легко розліпити адгезивні частини мізинцем і безіменним пальцями однієї руки, і затягувати ви будете в зручну (здорову) сторону. При цьому ви одразу (або після незначного струшування) зможете вставити іншу (поранену) кінцівку в зроблену вами при складанні петлю.
Ця методика дозволяє легко й швидко накладати джгут однією рукою в положенні стоячи, сидячи, лежачи на спині (навіть у бронежилеті).
При накладанні в положенні лежачи на здоровому боці (поранена рука ― зверху) може бути складно тягнути стрічку в здорову сторону (вниз), тому в цьому разі слід брати турнікет кінчиком у бік великого пальця здорової руки та тягнути його вверх.
Пам’ятайте: якщо ви принаймні раз використовували джгут для тренування або за призначенням, тобто робили повне затягування та фіксацію, то такий джгут вже не можна використовувати повторно, навіть якщо він не був забруднений кров’ю: джгут ― річ одноразова. Якщо ви наважилися використовувати його повторно ― усі ризики, пов’язані з неможливістю гарантовано зупинити кровотечу будуть на вашій совісті.
Читайте також: Як накладати турнікет
Часті питання: відповідає SICH
Що означає колір турнікета?
Зазвичай колір турнікета ― виключно маркетинговий хід виробника, це не впливає ані на ефективність, ані на інші характеристики.
Традиційно, червоні або оранжеві турнікети використовують екстрені чи рятувальні служби (пожежники, медики), темні (чорні, коричневі, зелені) ― військовики, а сині призначені для тренування.
Але, повторюємося, колір турнікета не впливає (і не має впливати!) на його робочі характеристики.
Чи повинен турнікет мати інструкцію?
Турнікет обов’язково повинен мати інструкцію про застосування, де, серед іншого, наводиться інформація про виробника, термін використання продукту та умови, за яких виробник гарантує ефективність продукту тощо.
Де потрібно зберігати турнікет?
Турнікет зберігають в аптечці, в легко доступному місці. Якщо під час виконання бойових завдань турнікет носять на спорядженні, то лише однаково у всіх членів команди чи підрозділу й таким чином, щоб його можна було накладати обома руками. Зберігання турнікета без захисної упаковки, не в аптечці (підсумку) призводить до його псування.