З цієї статті ви дізнаєтеся, які правила поведінки під час обстрілів допоможуть зменшити ризик отримання поранень, травм або взагалі можуть врятувати життя. Під час воєнних дій здебільшого страждає цивільне населення — звичайні люди. На відміну від військових, цивільні не пристосовані для життя в умовах постійної загрози, не мають відповідних навичок, знань, досвіду. Для збереження життя та здоров’я, — свого та близьких — під час війни треба бути готовим до різноманітних загроз, пов’язаних з воєнними діями. Насамперед такими загрозами є обстріли.
Які бувають обстріли
На дату написання статті немає єдиних офіційних рекомендацій органів державної влади цивільному населенню, як саме діяти в разі обстрілів. Можна використовувати рекомендації місцевих державних адміністрацій, внутрішні накази установ та організацій, методичні рекомендації Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), які пов’язані з цивільним захистом населення та територій під час надзвичайних ситуацій. Ці рекомендації також містять інформацію, як треба діяти під час повітряної тривоги.
Читайте також: Правила поведінки під час повітряної тривоги: алгоритм дій
Зазвичай під обстрілами мають на увазі:
- Вогонь зі стрілецької зброї (автомати, кулемети). Зазвичай це відбувається на лінії зіткнення.
- Обстріли з мінометів, що можуть стріляти на відстань до 5-7 км. Такі обстріли загрожують населенню прифронтових зон.
- Авіаційні ракетно-бомбові удари з літаків, які скидають по наземних цілях авіабомби, ракети класу «повітря-земля» та можуть атакувати з різних відстаней.
- Обстріли крилатими, балістичними ракетами (наприклад, «Кинджал», «Іскандер») і атаки безпілотних авіаційних систем (наприклад, «Шахеди», інші дрони різних моделей). Такі обстріли загрожують населенню на всій території України.
- Ракетно-артилерійські обстріли, які можуть вестися з використанням:
- ствольної артилерії — це будь-яка зброя, що має ствол: танки, пушки, самоходки тощо, і може стріляти на відстань в середньому 5-10 км і більше. Такі обстріли також загрожують здебільшого населенню у прифронтових зонах;
- реактивної артилерії — це реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), наприклад, «Гради», що можуть стріляти на відстань 20-30 км і більше. Такі обстріли небезпечні також для тилових населених пунктів в областях, де ведуться активні бойові дії.
Досить часто обстріли можуть бути комбінованими, тобто такими, що ведуться з різних видів і типів зброї.
Рекомендації та правила поведінки під час обстрілів насамперед залежать від виду обстрілу.
Як правильно поводитися під час обстрілів
Загальні рекомендації щодо поведінки при будь-якому обстрілі:
- не панікуйте;
- знайдіть безпечне місце;
- не покидайте його до закінчення обстрілу.
Варто також мати напоготові тривожну валізу для кожного члена сім’ї, а також заздалегідь узгоджений план — що робити й куди бігти при обстрілі, як зв’язатися один з одним за відсутності мобільного зв’язку, світла чи телефонів.
Якщо ви почули сигнал повітряної тривоги, дійте відповідно до оголошень і прийнятих алгоритмів у вашому населеному пункті. За можливості візьміть тривожну валізу та перейдіть в захищене приміщення — бомбосховище, підвал, підземну парковку, підземний перехід, станцію метро тощо.
У приміщенні
Правила поведінки під час обстрілів, які відбувається під час вашого перебування в приміщенні:
- перейдіть до кімнати без вікон (наприклад, туалет, коридор – “правило двох стін”) або тримайтеся подалі від них, розташуйтеся ближче до несучих стін;
- ляжте на підлогу або заздалегідь підготовлене місце (матрац, ковдру тощо);
- за можливості повідомте близьких, де саме ви перебуваєте.
На вулиці
Якщо обстріл почався в момент вашого перебування на вулиці, тобто вам чутно вибухи або стрілянину поруч:
- знайдіть укриття, яке б було заглиблене нижче рівня землі (канаву, яму, воронку від вибуху тощо), або вздовж широкого бордюру, паркану, клумби чи будь-якої бетонної конструкції, лягайте й чекайте, поки не мине принаймні 10 хвилин після останнього вибуху;
- якщо поруч з вами нічого схожого на заглиблення в землі немає, просто лягайте на землю, адже під час вибуху найбільш небезпечними є уламки. В більшості випадків вони летять знизу верх або горизонтально на висоті 30-50 см від поверхні. Якщо ви лежите, ризик отримати поранення знижується.
Найчастіше при обстрілах травмуються кінцівки, при цьому може виникнути загрозлива для життя (критична) кровотеча — постраждалий може померти за лічені хвилини. В цьому випадку найважливіше завдання — швидка зупинка кровотечі. Найбільш швидко та ефективно це можна зробити, наклавши на поранену кінцівку кровоспинний джгут (турнікет).
У зонах з підвищеним ризиком обстрілів турнікет варто постійно носити при собі, мати в кожній аптечці, постійно тренуватися в його накладанні. Рекомендуємо використовувати турнікети надійних і перевірених виробників, наприклад продукцію компанії SICH-tourniquet.
У транспорті
Правила поведінки під час обстрілу в момент вашого перебування у громадському транспорті або автівці:
- негайно зупиніть транспорт;
- вийдіть на вулицю;
- дійте згідно з правилами поведінки на вулиці, які описані вище.
Читайте також: Як накладати турнікет
Часті питання: відповідає SICH
Що не можна робити під час обстрілу
Під час обстрілу намагайтеся не панікувати. Також не можна бігти, коли ви чуєте вибухи поблизу, особливо якщо навколо вас вже помітні вибухи чи відбувається стрілянина.
Куди не рекомендується ховатися під час обстрілу
Під час обстрілу не рекомендується ховатися біля:
- місць розміщення автомобільної, будівельної, військової техніки — вони можуть бути ціллю обстрілу;
- місць зберігання легкозаймистого палива (заправки) та матеріалів (склади тари, штабелі, контейнери, будматеріали тощо);
- водних об’єктів (фонтанів, ставків, річок тощо) — вибух створює сильний гідроудар, що може призвести до додаткових ушкоджень і важких травм.
Джерело зображень: Shutterstock