У цій статті поговоримо про склад військової аптечки — якими лікарськими засобами, медичними предметами вона має бути укомплектована та в якій кількості. Також підготували інформацію про те, які перев’язувальні засоби та санітарно-господарське приладдя мають бути в аптечці кожного військового.
Оскільки надання першої допомоги на полі бою — одне з найнеобхідніших завдань як медичного персоналу, так і самих військовослужбовців, потрібно, щоби в аптечці було все необхідне.
Військова аптечка: список необхідного
Аптечка медична загальновійськова індивідуальна (АМЗІ) — невід’ємна частина екіпіровки військового. Від її наявності та комплектації залежить життя та здоров’я кожного солдата. Залежно від завдання, кваліфікації власника, місця надання допомоги військові аптечки бувають:
- індивідуальні — для кожного військовослужбовця.
- групові — наплічник бойового медика.
- автомобільні — наповнення залежить від призначення транспортного засобу.
Згідно з Наказом Міністерства охорони здоров’я України №6 від 05.01.2017 року, вміст індивідуальної військової аптечки формується відповідно до наступного переліку:
- Лікарські засоби.
- Перев’язувальні засоби, шовні матеріали, лейкопластирі.
- Медичні предмети витратні.
- Лікарські предмети, апарати та хірургічні інструменти.
- Санітарно-господарське майно.
- Тара (футляр аптечки).
- Супровідна документація.
Розглянемо детальніше, що має бути в аптечці військового.
Лікарські засоби
Вміст військової аптечки включає такі лікарські засоби:
- парацетамол 500 мг таб. — 2 шт;
- мелоксикам 7,5 мг таб. — 2 шт;
- моксифлоксацин 400 мг (або левофлоксацин 500 мг) таб. — 2 шт.
Це так званий «пілпак», тобто мінімальний набір протизапальних, ліків для знеболення та антибіотиків, які поранений має прийняти при отриманні будь-якого поранення (якщо він може ковтати).
Тут дуже важливо контролювати фізичний стан ліків, умови їх зберігання, термін придатності. Зазвичай, такий контроль — обов’язок бойових медиків підрозділу, але військовослужбовці також мають контролювати стан ліків у своїх аптечках.
При потраплянні води, розкришенні або іншому пошкодженні таблеток, їх не можна використовувати, тому треба повідомити медика підрозділу для своєчасної заміни.
Читайте також: Домедична допомога: що це, для чого потрібна
Перев’язувальні засоби
Склад військової аптечки передбачає наявність перев’язувальних засобів, до яких належать:
- пакет перев’язувальний індивідуальний стерильний з еластичним компресійним компонентом першої допомоги із захисною вологостійкою оболонкою — 1 шт;
- бинт марлевий стерильний завдовжки 7 м, завширшки 14 см — 1 шт;
- засіб для зупинки кровотечі хімічний (бинт для тампонади з кровоспинною речовиною) — 1 шт.
- оклюзійна торакальна пов’язка (наліпка) на гелевій основі з клапаном (або без клапана) — 2 шт;
- лейкопластир на нетканій основі завдовжки 3-5 м, завширшки 2-3 см — 1 шт.
Пакет перев’язувальний, бинт марлевий стерильний, бинт для тампонади з кровоспинною речовиною використовують для зупинки кровотеч і перев’язування ран, оклюзійна торакальна пов’язка (наліпка) використовується для «закриття» проникаючих ран грудної клітки, а лейкопластир на нетканій основі — для фіксації. Як користуватися кожним з цих засобів, навчають під час проходження базової військової підготовки (БЗВП) або на спеціальних курсах.
Важливо: зазвичай в якості перев’язувального пакету рекомендовано використовувати «ізраїльський» бандаж шириною 6 дюймів, оригінального виробництва або від офіційного представника виробника в Україні.
Наприклад, компанія SICH ще 2019 року презентувала ізраїльський бандаж, виготовлений у співпраці з партнером-розробником Persys Medical (Ізраїль).
SICH-Bandage не містить латексу, має аплікатор тиску, неприлипаючу подушечку, еластичний бинт, фіксуючу скобу. Також є можливість відкривання Stop-N-Go.
Медичні предмети витратні
Вміст індивідуальної військової аптечки буде неповним без таких медичних предметів:
- рукавички медичні оглядові нітрилові нестерильні (розмір L або XL) — 1 пара;
- термоковдра на поліетиленовій основі завширшки 160 см, завдовжки 210 см — 1 шт.
Рукавички медичні використовуються з метою захисту рятувальника від біологічних рідин пораненого, таких як кров чи слина. Рукавички захищають від заражень захворюваннями, які можуть передаваться з такими рідинами. Розмір рукавичок має підбиратися індивідуально, з урахуванням розміру рук власника аптечки.
Термоковдра необхідна для запобігання переохолодження пораненого та розвитку ускладнень.
Лікарські предмети, апарати та хірургічні інструменти
У складі військової аптечки мають бути:
- засіб для зупинки кровотечі механічний типу «CAT» — 2 шт;
- назофарингіальний повітровід (повітропровід, трубка) з лубрикантом — 1 шт.
Засіб для зупинки кровотечі механічний типу «CAT» — це турнікет. Він є одним з основних елементів АМЗІ, що використовується для зупинки загрозливих кровотеч, і справді може врятувати пораненого.
Вкрай важливо мати в аптечці якісний турнікет від перевіреного виробника. До таких виробів належать, наприклад, турнікети SICH-tourniquet, виготовлені за патентованою технологією надміцного зліплення стрічки.
Слід використовувати тільки турнікети, рекомендовані Комітетом з тактичної допомоги постраждалим під час бойових дій (CoTCCC) Міністерства оборони США, або турнікети, які офіційно використовують армії країн НАТО.
Назофарингіальний повітровід — це пристрій, що використовується для підтримки прохідності дихальних шляхів, і його використанню також навчають під час проходження БЗВП або на спеціальних курсах.
Читайте також: Як накладати турнікет
Санітарно-господарське майно
До санітарно-господарського майна належить:
- маркер водостійкий синього кольору, для нанесення інформації;
- ножиці для розрізання одягу та взуття (атравматичні).
Водостійкий маркер потрібен для нанесення часу накладання турнікету, а атравматичні ножиці — для розрізання одягу на пораненому під час огляду, для виявлення всіх травм та ушкоджень.
Супровідна документація
В складі військової аптечки обов’язково має бути картка постраждалого бійця, встановленого зразка. Вона необхідна для зазначення механізму та місця поранення, всієї наданої допомоги. Ця інформація полегшує та підвищує ефективність надання допомоги на подальших етапах, після евакуації пораненого.
Чим загрожує неправильна комплектація аптечки
Правильно зібрана аптечка визначає успішність надання першої допомоги та ймовірність виживання на полі бою. Неправильна комплектація військової аптечки — це не лише порушення військового протоколу, але й безпосередня загроза життю, наприклад:
- Наявність прострочених або відсутність необхідних препаратів може призвести до погіршення стану пораненого, розвитку ускладнень.
- Відсутність перев’язувальних засобів або наявність неякісних бандажів і бинтів може призвести до неможливості зупинити кровотечу чи захистити рану від інфекцій.
- Неефективна пов’язка або торакальна наліпка може спричинити втрату критичного об’єму крові та/або розвитку напруженого пневмотораксу та смерті пораненого.
Читайте також: Джгут і турнікет: що це таке, у чому різниця
Неповний склад військової аптечки підвищує ризик виникнення ускладнень і погіршення стану військового. Навіть незначне порушення комплектації може мати серйозні наслідки для здоров’я та виживання військового.
Правильна комплектація військової аптечки є визначальним фактором для успішної допомоги пораненим на полі бою. Наповнення аптечки — це не лише виконання стандартів, але й виявлення поваги до життя та безпеки кожного військовослужбовця.
Часті питання: відповідає SICH
Чим військова аптечка відрізняється від тактичної?
Термін «тактична аптечка» в офіційній документації відсутній і використовується переважно на побутовому рівні. В побуті під цим поняттям найчастіше мають на увазі індивідуальну аптечку. Але склад індивідуальної військової аптечки і, наприклад, індивідуальної аптечки для поліцейських відрізняється. Тому під час розмови варто уточнювати, яка саме аптечка мається на увазі.
Що зайве у військовій аптечці?
Не слід класти до індивідуальної військової аптечки особисті речі чи інші лікарські засоби, не передбачені Наказом Міністерства охорони здоров”я України №6 від 05.01.2017 року. Це може ускладнити надання першої допомоги на полі бою.
З якого матеріалу має бути зроблена військова аптечка?
На ринку існує безліч варіантів футлярів для аптечок. Найкраще вибирати футляр з легкого водонепроникного матеріалу.
Якою є вага наповненої військової аптечки?
На сьогодні не існує стандарту, який визначає вагу аптечки. Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України №6 від 05.01.2017 року, наповнена аптечка може важити приблизно 1 кг.
Джерело зображень: Shutterstock